Podczas odbywającej się w Dżakarcie wystawy Indo Defence 2014 koncern Daewoo Shipbuilding & Marine Engeneering zaprezentował model nowego niszczyciela dla południowokoreańskiej marynarki wojennej. Projekt oznaczony jako KDDX jest rezultatem nowych wymagań złożonych przez Seul.

Południowokoreańska admiralicja zdecydowała się na okręt mniejszy i o bardziej zwartej konstrukcji niż poprzednie KDX-II i III. Duży nacisk położono także na właściwości stealth. KDDX będzie drugim po KDX-III typem okrętu koreańskiej marynarki wojennej wyposażonym w system Aegis. Nie wiadomo jeszcze czy Seul zdecyduje się na zakup kolejnej partii radarów SPY-1, czy też analogicznego urządzenia, które opracowałby Samsung. W tym drugim wypadku okręty otrzymałyby zintegrowany maszt opracowany przez konsorcjum Samsung-Thales.

Z prezentowanego w Dżakarcie modelu wynika, że KDDX otrzyma 16 wyrzutni przeciwokrętowych pocisków rakietowych Haeseong, blok 48 pionowych wyrzutni Mk 41 na dziobie oraz blok 16 pionowych wyrzutni K-VLS na rufie. Z tych ostatnich będzie można odpalać pociski manewrujące Hyunmu-3 oraz rakietotorpedy K-ASROC. Uzupełnieniem uzbrojenia rakietowego będą armata kalibru 127 milimetrów oraz zestaw obrony bezpośredniej Phalang umieszczony na dachu hangaru dla pary śmigłowców.

Daewoo informuje, że okręty będą miały wyporność rzędu 8 tysięcy ton i długość 155 metrów. Nie sprecyzowano jeszcze szczegółów układu napędowego, jednak KDDX z pewnością otrzyma zestaw turbin gazowych i silników Diesla (CODAG). Załoga ma liczyć 180 ludzi.

Nie podano kiedy ruszą prace nad jednostka prototypową. Z pewnością nie nastąpi to zbyt rychło, zwłaszcza, że w planach jest jeszcze budowa drugiej trójki niszczycieli typu Sejongdaewang-Ham (KDX-III)

(navyrecognition.com, na zdjęciu: Południowokoreański niszczyciel Sejongdaewang-Ham i amerykański krążownik USS Chosin, fot. U.S. Navy photo/ Mass Communication Specialist 2nd Class Joseph M. Buliavac)