Rumuńskie Centrum Badawczo-Naukowe Broni Masowego Rażenia (CCSACBRNE) otrzymało nowy pojazd do przewozu ładunków niebezpiecznych. Został skonstruowany na bazie samochodu osobowego Dacia Duster.

Główną różnicą względem oryginału jest nadwozie, które uległo znacznej przebudowie. W jej wyniku samochód może przewozić maksymalnie dwie osoby (zamiast dotychczasowych pięciu), a z tyłu pojazdu stworzono „bagażnik” o objętości 5,5 metra sześciennego i ładowności 450 kilogramów. Dodatkowo zwiększono prześwit pojazdu o 4 centymetry i dodano wyciągarkę o nośności 3600 kilogramów z przodu samochodu, a układ napędowy wraz ze zbiornikiem paliwa zostały osłonięte w celu ich ochrony na wypadek eksplozji wewnątrz pojazdu. Dzięki temu Dacia może bezpiecznie przewozić niewybuchy artyleryjskie kalibru 122 milimetrów.

Samochód, podobnie jak oryginał, jest napędzany silnikiem wysokoprężnym Renault K9K 1,5 dCi o mocy 110 koni mechanicznych.

Zakup tego pojazdu był konieczny, ponieważ poprzedni przeznaczony do tego samochód pełnił tę funkcję już od czterdziestu lat. Koszt produkcji tej Dacii wyniósł 40 tysięcy euro, a jego opracowanie od deski kreślarskiej do odbioru z fabryki trwało cztery miesiące. Samochód wszedł do służby w połowie września i od tego czasu brał już udział w dwóch zadaniach związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych.

(rumaniamilitary.ro, eazi.ro)

Norbert Aepli, Switzerland, Creative Commons Attribution 4.0 International