14 grudnia do tureckiego parlamentu trafiło wojskowe porozumienie między uznawanym przez społeczność międzynarodową Libijskim Rządem Jedności Narodowej a Turcją. Dokument ma zawierać postanowienie dotyczące udzielenia przez Ankarę pomocy rządowi w Trypolisie.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że Trypolis nie wystąpił na razie z prośbą o pomoc. Zgodnie z porozumieniem Turcja mogłaby jednak wysłać do Libii sprzęt wraz z siłami specjalnymi i doradcami wojskowymi. Porozumienie zakłada również wymianę danych wywiadowczych i wspólne patrolowanie obszarów morskich. Aby umowa o współpracy wojskowej mogła wejść w życie, musi zostać zatwierdzona przez turecki parlament.

Pod koniec listopada Turcja i Libia podpisały porozumienie o współpracy wojskowej i wyznaczeniu wyłącznych stref ekonomicznych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Porozumienie to zostało skrytykowanie przez Grecję, Cypr, Egipt i Unię Europejską jako niezgodne z prawem międzynarodowym. Wytyczone strefy naruszają suwerenność Cypru i Grecji.

W poniedziałek media informowały o przylocie na Cypr tureckich dronów Bayraktar TB2. Maszyny wylądowały w północnej części wyspy, na terenie uznawanej tylko przez Turcję Republiki Cypru Północnego. Drony mogą zostać wykorzystane do patrolowania spornej części Morza Śródziemnego. Wcześniej pojawiały się już informacje o użyciu w Libii tureckich bezzałogowców, a nawet laserów bojowych.

Tymczasem generał Chalifa Haftar, dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA), ogłosił nową ofensywę na Trypolis, która ma doprowadzić do zdobycia miasta. Już wcześniej oskarżał on Turcję i Katar o aktywne wspieranie wojsk rządu w Trypolisie. Sama LNA jest z kolei mniej lub bardziej wspierana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt oraz Rosję i Francję.

LNA obecnie kontroluje większość obszaru Libii, uznawany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej (GNA) utrzymuje się jedynie w północno-zachodniej części kraju wokół Trypolisu. Pozostałe tereny zostały opanowane przez LNA i kontrolujących południowe pogranicze Tuaregów.

Zobacz też: Turcja otworzy drugą bazę wojskową w Katarze

(reuters.com, thenational.ae)

Bayhaluk, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International