Ograniczenia budżetu obronnego Szwecji wzbudziły zaniepokojenie partii opozycyjnych, które kwestionują możliwość rządu odnośnie do zakupu systemów przeciwlotniczych Patriot. Już w lutym tego roku Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedaż do Skandynawii Patriotów za miliard dolarów.

Ostatnia ocena siły dokonana przez szwedzkie siły zbrojne dla ministerstwa obrony ujawniła, że zaplanowany na lata 2019–2020 budżet obronny będzie niewystarczający do pokrycia codziennych wydatków operacyjnych lub realizacji dużych programów modernizacyjnych, w tym zakupu Patriotów. Już wcześniej wojsko informowało o przewidywanych problemach finansowych przy okazji problemu kosztów utrzymania śmigłowców NH90.

W związku z tym liderzy partii opozycyjnych zaproponowali uchwalenie specjalnej ustawy, na której mocy zakup Patriotów byłyby finansowany z ogólnego budżetu państwa, a nie z dotychczasowych środków ministerstwa obrony. Opozycja ogólnie popiera zakup uzbrojenia przeciwlotniczego, ale obawia się, że tak duży wydatek mógłby uniemożliwić codzienną działalność szwedzkiemu wojsku. Takie rozwiązanie popiera również dowódca generalny szwedzkich sił zbrojnych generał Mikael Bydén, chcący podjęcia decyzji politycznej, która ostatecznie uregulowałaby tę kwestię.

Zobacz też: Szwecja słabo przygotowana do obrony?

(defensenews.com)

Hunini, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International