Według serwisu avia.pro rosyjskie siły zbrojne prowadzą w Syrii testy lasera bojowego Pierieswiet. System miał nawet zanotować sukces w postaci zestrzelenia izraelskiego drona nad południowo-zachodnią Syrią. Na tym jednak kończą się wszelkie informacje, co uniemożliwia ich weryfikację.

Pierieswiet został ujawniony 1 marcu 2018 roku, a w następnych dniach rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło internetowy plebiscyt na nazwy nowych systemów uzbrojenia. Bojowy laser miał rozpocząć eksperymentalną służbę 1 grudnia tego samego roku.

Informacje na temat systemu są skąpe i trudno ocenić, czy prace nad nim postępują w zakładanym kierunku, czy też Moskwa chociaż propagandowo nie chce odstawać w dziedzinie laserów od Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Turcji. Tej ostatniej przypisuje się pierwsze zestrzelenie laserem w warunkach bojowych, co miało nastąpić w sierpniu ubiegłego roku w Libii.

Z doniesień avia.pro wynika, że – podobnie jak inne państwa – Rosja zdecydowała się skupić wysiłki na systemie przeciwlotniczym przeznaczonym do zwalczania dronów. Wcześniej spekulowano, że może chodzić o system przeznaczony do zwalczania pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych (CRAM) lub tylko do oślepiania systemów obserwacji przeciwnika.

Na początku bieżącego roku rosyjskie media informowały, że jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace badawczo rozwojowe, a Pierieswiet zostanie rozwinięty w całą rodzinę laserów bojowych dla wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki wojennej. W planach ma być także opracowanie automatycznego laserowego systemu oślepiającego systemu obserwacji i naprowadzania.

Testy Pierieswieta w Syrii mimo wszystkich wątpliwości odnośnie do samego lasera nie są nieprawdopodobne. Rosja wysyłała już na Bliski Wschód myśliwce Su-57 i prawdopodobnie czołgi T-14 Armata. W warunkach bojowych testowano tez na szeroką skalę roboty, od stosunkowo niedużych rozpoznawczych Nieriechty i Soratnika po ciężkiego bojowego Urana-9.

Zobacz też: Rosjanie zapewniają, że Pancyr-S1M zestrzeli nawet małe drony

(armyrecognition.com, avia.pro)

Russian Defense Ministry / YouTube