Rosyjska marynarka wojenna poszukuje nowego samolotu zwalczania okrętów podwodnych – następcy wiekowego Iła-38. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest Tu-204.

Obecnie w służbie ma znajdować się piętnaście Ił-ów-38, z których osiem zmodernizowano do standardu Ił-38N. Dowództwo marynarki wojennej opracowało już wymagania wobec nowego samolotu ZOP i Tu-204, lub jego wersja rozwojowa Tu-214, uchodzi za faworyta.

Zaprojektowany jako samolot pasażerski Tu-204 okazał się komercyjnym niewypałem. Powstało około osiemdziesięciu pięciu maszyn tego typu, z których co najmniej trzydzieści jest zmagazynowanych. Tworzy to spory zapas potencjalnych łowców okrętów podwodnych, a jednocześnie pozwala znacząco obniżyć koszty.

Przejście na Tu-204 lub Tu-214 byłoby dla rosyjskiej marynarki wojennej skokiem jakościowym, porównywalnym z wprowadzeniem, mającego również cywilny rodowód, P-8 Poseidona przez US Navy.

Rosyjskie siły zbrojne i agendy rządowe cały czas starają się jakoś zagospodarować posiadane Tu-204 i Tu-214. Maszyny tych typów wykorzystywane są między innymi do wożenia kosmonautów i lotów rozpoznawczych w ramach traktatu o otwartych przestworzach. Dwa Tu-214 przebudowano na latające stanowiska dowodzenia dla najważniejszych osób w państwie.

Zobacz też: Europejski morski samolot patrolowy z pomocą Japonii

(flugrevue.de)

Aktug Ates, GNU Free Documentation License 1.2