Ostatnie tygodnie obfitują w militarne odkrycia archeologiczne. Tym razem niemieccy naukowcy poinformowali o odnalezieniu potężnego rzymskiego obozu z pierwszych lat naszej ery. Zdaniem części historyków mogły obozować tam legiony Warusa przed fatalną bitwą w Lesie Teutoburskim w roku 9 naszej ery.

Odkryty w położnym na południe od Hanoweru Wilkenburgu obiekt ma aż 30 hektarów. Tak potężny obóz był w stanie pomieścić nawet dwadzieścia tysięcy legionistów. Archeolodzy zidentyfikowali już położenie bram oraz kwatery głównej. Odkopane fortyfikacje złożone z płytkiej fosy i palisady są charakterystyczne dla obozów wznoszonych przez legionistów podczas postoju.

Natychmiast rozpoczęła się dyskusja, czy może to być obóz Warusa, którego armia liczyła właśnie około dwudziestu tysięcy ludzi. Odnalezione na terenie wykopalisk monety z 6 lub 7 roku naszej ery wspierają tą hipotezę. Wiadomo, że równie duże armie w głąb Germanii prowadzili przyszły cesarz Tyberiusz w latach 4-5 naszej ery oraz Germanik, który sześć lat po bitwie w Lesie Teutoburskim pomścił klęskę i odzyskał legionowe orły. Niezależnie od tego czyja armia obozowała w Wilkenburgu archeolodzy już mówią o naukowej sensacji.

(welt.de, fot. Matthias Kabel na licencji  GNU Free Documentation License, Version 1.2 via Wikimedia Commons)