Według portalu East Pendulum Chiny mogły już wejść w fazę uruchamiania produkcji działa elektromagnetycznego. Dostępne dane wskazują, że chińscy konstruktorzy zdecydowali się na nieco mniej ambitny projekt niż Amerykanie.

W połowie ubiegłego miesiąca korporacja stoczniowa CSIC opublikowała reportaż z wizyty delegacji wojskowej i przemysłowej w Instytucie 713. Na czele grupy stał generał Zhang You Xia z centralnej komisji wojskowej, a towarzyszył mu jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie elektroniki i elektromechaniki, wiceadmirał Wei Ming.

Znamienne, że Instytut 713 zajmuje się przede wszystkim pracami nad artylerią okrętową. Na podstawie reportażu i kilku wcześniejszych doniesień East Pendulum wnioskuje, że delegacja mogła oglądać prototyp lub wczesnoseryjny egzemplarz działa elektromagnetycznego opracowanego na potrzeby chińskiej marynarki wojennej. Prace nad tego rodzaju bronią są potwierdzone od roku 2006, zajmowały się jednak nimi Uniwersytet Pekiński oraz pracujący dla lotnictwa Instytut 206 podległy korporacji lotniczej CASIC.

Prace prowadzone w Chinach są pozornie zbieżne z projektami amerykańskimi. Projekt działa elektromagnetycznego dla US Navy napotyka liczne problemy, stawiające cały program pod znakiem zapytania. Według dostępnych źródeł Chińczycy stawiają na prostsze i skromniejsze rozwiązania. Broń opracowywana przez Instytut 713 jest najprawdopodobniej nie działem „artylerii głównej”, ale zestawem obrony bezpośredniej.

Działo elektromagnetyczne uznawane jest za przyszłość artylerii. Przy obecnym poziomie technicznym i dużych rozmiarach broni jej zastosowanie ograniczone jest do armat okrętowych. Mimo licznych problemów Amerykanie planują uzbroić w nie krążowniki następnej generacji. Zainteresowanie działami elektromagnetycznymi wykazuje również Japonia.

(eastpendulum.com)

US Navy