Strona China Topix na początku lutego podała, że – w reakcji na to, iż służbę w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej niedługo rozpocznie lotniskowiec Shandong – do 2020 roku siły lotniczo-morskie US Navy mogą wzmocnić swoją obecność w Azji o dodatkowy lotniskowiec. Choć w każdej plotce ponoć jest trochę prawdy, ta informacja pełna jest też poważnych nieścisłości.

Dziennikarz wspomnianego portalu uważa niemal za pewnik, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych odpowie na pojawienie się w regionie drugiego chińskiego lotniskowca, „wysyłając czwarte skrzydło lotnictwa pokładowego, aby wzmocnić trzy już patrolujące wody wokół Azji”. Tymczasem US Navy nie dysponuje wystarczającą liczbą okrętów i ilością lotnictwa pokładowego, żeby jednocześnie – bez nadwyrężania zasobów i przez czas dłuższy niż kilka tygodni – utrzymywać na morzu aż cztery lotniskowcowe grupy bojowe.

Do trzech obecnie „patrolujących wody wokół Azji” amerykańskich okrętów China Topix zaliczył najwyraźniej nie tylko bazujący obecnie w Japonii lotniskowiec USS Ronald Reagan (na zdjęciu) oraz lotniskowce wysyłane w rejon południowo-wschodniej Azji na czas remontów Reagana lub gdy wymaga tego napięta sytuacja polityczna. Błędnie uwzględniono w rachunku także lotniskowce rotacyjnie pełniące służbę na wodach Zatoki Perskiej, która – choć formalnie leży w Azji – z Chinami wiele wspólnego raczej nie ma.

Chińskie media twierdzą, że wejście Shandonga do służby przyspieszono i nastąpi ono jeszcze w 2019 roku. Stan prac wokół okrętu wskazuje podobno jednak na dochowanie pierwotnego terminu, przewidzianego na rok 2020. Jak głosi wspomniane źródło, drugi lotniskowiec stanie się najpotężniejszym okrętem chińskiej floty i symbolem jej rosnących możliwości. Mimo to ma unikać samodzielnej konfrontacji z amerykańskimi Nimitzami.

Przesadą wydaje się jednak teza, jakoby amerykańskie lotniskowce w regionie miały na pokładach dziesięciokrotnie więcej myśliwców niż okręt typu 001A. Shandong prawdopodobnie będzie zabierał maksymalnie trzydzieści dwa myśliwce J-15. Amerykańskie okręty typu Nimitz przenoszą obecnie około czterdziestu czterech F/A-18A/C i F/A-18E/F, z których część jest używana jako powietrzne tankowce.

Zobacz też: Chińskie lotniskowce w 2017: ćwiczenia i samolot AEW&C?

(chinatopix.com)

US Navy / Airman Kathleen Gorby