19 grudnia Embraer dostarczył wojskom lotniczym Chile cztery samoloty szkolno-bojowe A-29B Super Tucano. Maszyny o numerach od 465 do 468 są ostatnimi z zamówionej przez Chilijczyków partii liczącej sześć egzemplarzy. Poprzednią dostawę (samoloty numer 463 i 464) zrealizowano w marcu tego roku.

Chilijscy piloci udali się po swoje nowe maszyny do São Paulo na pokładzie brazylijskiego KC-130R z 1. Dywizjonu Lotnictwa Transportowego. Po sprawdzeniu ich stanu technicznego ruszyli w drogę powrotną do ojczyzny z międzylądowaniem w Foz do Iguaçu w południowej części Brazylii. Lądowanie w bazie Los Condores w Iquique na północy Chile przebiegło bez przeszkód.

Chile złożyło pierwsze zamówienie na Super Tucano w 2008 roku. Wówczas podpisano kontrakt na dostawę dwunastu egzemplarzy (numery od 451 do 462). Umowę na kolejne sześć sztuk uzgodniono w październiku ubiegłego roku. Państwa Ameryki Południowej od pewnego czasu wdrażają międzynarodowy system wsparcia eksploatacji A-29. Oprócz Chile w przedsięwzięciu uczestniczą Brazylia, Kolumbia i Ekwador.

Zobacz też: Ostatnie mieleckie Black Hawki już w Chile

(infodefensa.com)

Embraer