W środę 25 lipca z kosmodromu w Kourou wystartowała rakieta nośna Ariane 5 ES z czterema satelitami systemu nawigacyjnego Galileo. Dzięki tej misji, oznaczonej jako VA244, liczebność konstelacji Galileo wzrosła do dwudziestu sześciu satelitów z docelowych trzydziestu (wśród nich sześć zapasowych).

Łączna masa wyniesionego ładunku to 3284 kilogramy. Złożyła się na nią masa czterech satelitów wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo OHB-System AG z Bremy – po około 716 kilogramów każdy – i systemu wypuszczającego satelity na orbitę, ważącego trochę ponad 418 kilogramów.

Był to dziewięćdziesiąty dziewiąty start rakiety typu Ariane 5 i czwarty w roku 2018. Był to zarazem trzeci i ostatni start rakiety w wersji Ariane 5 ES (Evolution Storable) w ramach programu Galileo. Ostatnie dwie misje, w których nastąpi wyniesienie czterech satelitów konstelacji Galileo, wykonają w 2020 roku opracowywane właśnie rakiety Ariane 6.

Start obserwowała liczna grupa europejskich urzędników wysokiego szczebla. Znaleźli się w tym gronie między innymi dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Johann-Dietrich Wörner, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska, francuska minister szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji Frédérique Vidal czy hiszpański minister nauki, innowacji i uniwersytetów Pedro Duque.

Działający od grudnia 2016 roku system Galileo ma naturę zasadniczo cywilną i jest kontrolowany przez instytucje cywilne, ale może być stosowany również przez siły zbrojne. Jednym z możliwych jego zastosowań jest sterowanie nowym Eurodronem, co zapowiedział przedstawiciel koncernu Leonardo.

Zobacz też: Rosja: ruszyły prace nad rakietą nośną Sojuz-5

(arianespace.com)

ESA/CNES/Arianespace