Indyjska marynarka wojenna ogłosiła przetarg na cztery duże okręty desantowe – śmigłowcowce. Minister obrony powiedział, że narodowa rada do spraw zakupów uzbrojenia już zaakceptowała ten przetarg.

Zakup okrętów ma na celu nie tylko zwiększenie możliwości obronnych państwa, ale też stworzy możliwość dostarczania szybkiej pomocy do regionów objętych skutkami, częstych w tym rejonie świata, katastrof naturalnych.

Pierwotnie marynarka zwróciła się do rodzimych stoczni z propozycją budowy tych okrętów, jednak żadna z indyjskich firm nie mogła zaproponować odpowiedniego projektu. Dlatego zdecydowano się zwrócić do stoczni zagranicznych. Uważa się, że do przetargu staną cztery firmy z następującymi projektami:
DCNS – Mistral – Francja,
Fincantieri – Multifunction Ship – Włochy,
Navantia – Juan Carlos I – Hiszpania,
Hanijin Heavy Industries – Dokdo – Korea Południowa.

Firmy włoska i francuska mogą mieć niewielką przewagę nad rywalami, ponieważ już obecnie realizują umowy z indyjską marynarką wojenną. Francuzi budują okręty podwodne typu Scorpene, a Włosi tankowce oraz są zaangażowani w budowę pierwszego indyjskiego lotniskowca.

We wrześniu tego roku indyjska marynarka zamówiła już w krajowych stoczniach osiem barek desantowych dla lepszej obrony należących do Indii wysp. Maja one być dostarczone w latach 2013-2015.

(rusnavy.com)