W związku z rozwojem brytyjskiego systemu kształcenia pilotów UK Military Flight Training System (UKMFTS) Airbus Helicopters otrzymał kontrakt na dostawę czterech dodatkowych śmigłowców H145 Jupiter. Nowe wiropłaty dołączą do floty dwudziestu dziewięciu maszyn H135 Juno i trzech H145 Jupiter. Śmigłowce zostaną dostarczone w tym roku. Będą kosztowały 183 miliony funtów.

Maszyny eksploatowane na rzecz ministerstwa obrony przez personel spółki Ascent Flight Training Management stacjonują w bazach RAF Shawbury i RAF Valley, gdzie służą do szkolenia wszystkich pilotów i członków załóg śmigłowców wojskowych w Wielkiej Brytanii. W obu bazach pracuje również personel Airbus Helicopters, wykonujący usługi techniczne związane z użytkowaniem śmigłowców na rzecz Ascent.

– Podczas szkoleń odbywających się w UKMFTS śmigłowce H135 Juno i H145 Jupiter codziennie dowodzą swojej wyjątkowej niezawodności i wszechstronności – powiedział Colin James z Airbus Helicopters. – Dumą napawa nas fakt, że pierwsza załoga ukończyła już kurs nauki pilotażu, wykorzystując nasze maszyny. W najbliższej przyszłości dostarczymy tam kolejne statki powietrzne.

Poza śmigłowcami Airbus Helicopters dostarczy również do RAF Shawbury nowy symulator lotu. Sprzęt będzie wykorzystywany przynajmniej do 2033 roku, ponieważ do tego momentu obowiązuje obecna umowa brytyjskiego rządu ze spółką Ascent. Wcześniej do szkolenia pilotów śmigłowców były wykorzystywane jednosilnikowe H125 i dwusilnikowe Belle 412EP.

Rodzina śmigłowców H145, reprezentowana przez ponad 1300 śmigłowców, wylatała już w barwach użytkowników na całym świecie ponad 5,5 miliona godzin.

Zobacz też: Nowe amerykańskie barki desantowe

(Informacja prasowa, janes.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl