W tegorocznej edycji czołgowego biathlonu wystartuje żeńska załoga, której członkinie będą pochodzić z 237. Gwardyjskiego Pułku Czołgów 3. Dywizji Strzeleckiej 20. Armii Gwardyjskiej z kwaterą główną w Woroneżu. 237. Pułk stacjonuje w Soloti w obwodzie biełgorodzkim i należy do Zachodniego Okręgu Wojskowego.

W procedurze selekcji wzięło udział dziesięć kobiet. Pierwsza kobieca ekipa składająca się z dowódcy, strzelca i kierowcy czołgu T-72B3 weźmie udział w intensywnych szkoleniach, aby przygotować się do rund kwalifikacyjnych czołgowego biathlonu. W celu doskonalenia umiejętności załoga trafi do centrum szkoleniowego Zachodniego Okręgu Wojskowego w obwodzie włodzimierskim w centralnej Rosji.

W ciągu trzech miesięcy kobieca załoga przejdzie dodatkowe szkolenie, aby poprawić kwalifikacje z zakresu prowadzenia kierowania pojazdem, strzelania z armaty kalibru 125 milimetrów i karabinu maszynowego oraz kierowania ogniem. Po zakończeniu szkolenia kobiety będą musiały zaliczyć test umiejętności ze strzelania ostrą amunicją, sprawdzania stanu technicznego pojazdu w określonym czasie, ładowania amunicji i kierowania pojazdu.

Zawody określane oficjalnie jako International Army Games odbędą się w dniach 3–17 sierpnia 2019 roku na dwudziestu czterech poligonach, w tym na podmoskiewskim poligonie Ałabino, w dziesięciu krajach. Po raz pierwszy czołgowy biathlon zawita na terytoria Indii, Mongolii i Uzbekistanu. W poprzednich edycjach duże sukcesy osiągali Chińczycy, którzy mieli przywilej używania własnych czołgów w rywalizacji.

Zobacz też: Modernizacja czołgów typu 96A dzięki biathlonowi czołgowemu

(tass.com)

‎Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported