Wczoraj w polskich księgarniach pojawiło się drugie wydanie książki Richarda Ogórkiewicza „Czołgi. 100 lat historii”. Nasz serwis objął ją patronatem medialnym.

Po tę książkę powinny sięgnąć osoby szczególnie zainteresowane rozwojem wojsk pancernych na świecie, począwszy od czasów pierwszej wojny światowej do współczesności. Najbardziej będą zadowoleni fanatycy sprzętu pancernego do roku 1945. Przedstawione konstrukcje z tego okresu opisane są bardzo szczegółowo, ukazane są kierunki rozwoju broni pancernej państw-głównych konstruktorów. Zaletą publikacji jest niewątpliwie poświęcenie również dużej uwagi czołgom podstawowym Izraela, Japonii, Korei Południowej, Szwecji. Niewątpliwie dużym plusem jest opatrzenie tekstu dużą liczbą, w większości czarno-białych, ilustracji.

Książka, także w formie e-booka, jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa.


Informacja o książce

To opowieść o tym, jak czołgi się zmieniały i doskonaliły – od prymitywnych, dziwacznych pojazdów Mark V poprzez groźne „Tygrysy” z lat drugiej wojny światowej aż po świetne współczesne Abramsy M1 – aby stać się tym, czym są dzisiaj: filarem zdolnych do samodzielnych działań wojennych zmechanizowanych sił pancernych.

Autor tej książki, znany na świecie specjalista w dziedzinie broni pancernej, szczegółowo prezentuje ewolucję czołgu od chwili jego powstania przed stu laty po dzień dzisiejszy. Odwołując się do najnowszych badań archiwalnych, opowiada o mało znanych początkach rozwoju czołgów podczas pierwszej wojny światowej. Analizuje, jak zyskiwały coraz większe znaczenie militarne podczas kolejnych konfliktów zbrojnych. Wskazuje, że w latach międzywojennych rozwój sił pancernych postępował powoli poniekąd z powodu sceptycznej oceny ich zdolności bojowej. Dopiero sukcesy niemieckich formacji czołgowych w początkowym okresie drugiej wojny światowej zmusiły aliantów do rewizji konserwatywnych koncepcji dotyczących użycia czołgów. Gwałtowny rozwój tych pojazdów w Europie i Stanach Zjednoczonych, do którego doszło w końcowej fazie drugiej wojny światowej i w latach zimnej wojny, możliwy był dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie techniki wojskowej. Doprowadził on do przeobrażenia czołgów w szybkie, odporne na pociski i potężne machiny wojskowe – takie, jakimi są dzisiaj.

Profesor Richard Ogorkiewicz w latach 1972–2006 pracował w Radzie Naukowej do spraw Obronności brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Od 1979 roku wygłaszał też wykłady na temat pojazdów pancernych w Royal Military College of Science (obecnie filii brytyjskiej Akademii Wojskowej), a od 1988 roku pełni tam funkcję profesora nadzwyczajnego. Od 1988 roku jest też konsultantem periodyku IHS Jane’s International Defence Review, a od 1993 również kuratorem Muzeum Broni Pancernej w Bovington.