Sudański wywiad poinformował o aresztowaniu sześciu członków Boko Haram. Zatrzymani są obywatelami Czadu, więc na mocy dwustronnych porozumień zostali przekazani do dyspozycji czadyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

Jest to pierwsze aresztowanie bojowników nigeryjskiej organizacji terrorystycznej w Sudanie. Chartum nie ujawnił, jakie dokładnie zarzuty postawiono zatrzymanym.

Boko Haram budzi powszechny strach w całej Afryce. Pogłoski o rozszerzeniu wpływów organizacji na południe, w kierunku Zimbabwe, i na wschód do Sudanu mogą świadczyć, że grupa planuje rozszerzyć zakres geograficzny prowadzonej walki. Konieczność przeciwstawienia się jednej z najgroźniejszych grup terrorystycznych może doprowadzić do normalizacji stosunków i zacieśnienia współpracy między państwami kontynentu.

Większość ataków ze strony Boko Haram skupione jest na okolicach jeziora Czad. Grupa od 2009 roku prowadzi wojnę na wyniszczenie z władzami Nigerii. W wyniku konfliktu w północnych stanach zginęło około 27 tysięcy cywilów, a ponad 1,8 miliona zostało zmuszonych do porzucenia domów i ucieczki.

Zobacz też: Sudański wywiad odbił egipskich żołnierzy w Libii

(news24.com)

Surian Soosay, CC BY 2.0