Czeski rząd ogłosił plany zakupów sprzętu wojskowego dla swoich sił zbrojnych. Ogłoszone informacje dotyczą dostaw wyposażenia, na które kontrakty już podpisano, przetargów, które zostaną niedługo rozstrzygnięte, i przetargów, które dopiero zostaną ogłoszone.

Największym czeskim programem zbrojeniowym jest obecnie pozyskanie gąsienicowych bojowych wozów piechoty. Ministerstwo obrony zaprosi czterech wybranych producentów do złożenia ofert na dostawę 210 pojazdów w siedmiu wersjach wyposażenia. Zgodnie z harmonogramem kontrakt powinien być podpisany do sierpnia 2019 roku, a dostawy powinny się odbywać w latach 2020–2025. Nowe pojazdy powinny służyć przez trzydzieści lat.

Wbrew wcześniejszym informacjom dopiero do kwietnia przyszłego roku ministerstwo planuje podpisać ostateczny kontrakt na dostawę sześćdziesięciu dwóch kołowych transporterów opancerzonych Titus. Producentem będzie firma ELDIS Pardubice, która posiada licencję producenta – francuskiej spółki Nexter. Również te pojazdy powinny trafić do służby w latach 2020–2025.

Inny czeski producent broni – Česká zbrojovka – ma dostarczyć siłom zbrojnym 14 tysięcy karabinków i 20 tysięcy pistoletów. Umowa z firmą z Uherskiego Brodu ma być podpisana w marcu 2019 roku.

Minister obrony Lubomír Metnar poinformował także o zamiarze kupna od Izraela ośmiu radarów średniego zasięgu dla obrony przeciwlotniczej. W obliczu ostatniego zamieszania wokół publicznego przetargu na ten rodzaj wyposażenia minister zdecydował o zamknięciu przetargu i rozpoczęciu bezpośrednich rozmów z rządem izraelskim. Kontrakt ma być podpisany do połowy przyszłego roku, a pierwszy radar powinien rozpocząć pracę w Czechach w ciągu dwudziestu dwóch miesięcy od podpisania umowy.

18 grudnia podpisano umowę z Saabem na szesnaście zestawów przeciwlotniczych RBS 70NG dla 25. Pułku Rakiet Przeciwlotniczych ze Strakonic. Ze strony czeskiej umowa została podpisana przez wiceministra obrony do spraw zakupów Daniela Kostovala i szefa departamentu wsparcia generała Jaromira Zunę. Uzbrojenie ma trafić do Czech w latach 2020–2021.

Zobacz też: Wspólne zakupy uzbrojenia Czech i Słowacji

(army.cz)

Maciej Hypś, Konflikty.pl