Czeskie siły powietrzne ukończyły proces instalacji pakietu modernizacyjnego MS20 na czternastu samolotach wielozadaniowych JAS 39 C/D Gripen. Oprogramowanie pozwoli pilotom czeskich samolotów na atakowanie celów naziemnych i poprawi zdolność do walki w powietrzu. Praga wybrała tę drogę do podniesienia wartości bojowej Gripenów, gdyż jest to sposób tańszy niż pozyskanie samolotów w wersji E/F.

Modernizacja zakończyła się 12 marca w bazie lotniczej w Čáslaviu. Czesi podkreślają, że datę wybrano nieprzypadkowo, gdyż na ten dzień przypada rocznica wstąpienia państwa do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego. Prace wykonywano stopniowo, modyfikując po dwie maszyny jednocześnie. Działanie oprogramowania sprawdzano już podczas prób w locie. Do tej pory czeskie Gripeny mogły pozwolić sobie na wykonywanie misji ochrony krajowej przestrzeni powietrznej i uczestnictwo w misji Baltic Air Policing.

Instalacja oprogramowania MS 20 obejmuje zmiany w trybach pracy radarowej i wykorzystania systemów uzbrojenia. Dzięki nowemu pakietowi wprowadzono nowe tryby pracy stacji radiolokacyjnej, a także stworzono możliwość integracji nowych systemów uzbrojenia, zwłaszcza pocisków powietrze–powietrze Meteor, bomb kierowanych GBU-39 SDB i nowej wersji zasobnika rozpoznawczego SPK 39.

Poprawie ulegną parametry w zakresie wymiany danych o sytuacji taktycznej dzięki instalacji nowych zmodyfikowanych systemów kompatybilnych z łączem danych Link 16. Zdolności operacyjne Gripenów będą lepsze, gdyż otrzymały środki łączności dające możliwość wymiany informacji z jednostkami na ziemi w czasie rzeczywistym. Poza tym samoloty wyposażono w system ochrony przed skutkami zastosowania broni masowego rażenia, zasobnik Litening III, nowy układ ostrzegania i przeciwdziałania oraz system zapobiegania kolizji z powierzchnią ziemi.

Modernizacja odbywała się na mocy umowy z grudnia 2015 roku. Jej wartość wyniosła 120 milionów koron szwedzkich (około 55 milionów złotych). Dwa lata temu podobne prace wykonywali Szwedzi na swoich maszynach.

Zobacz też: Rozwój Gripena E zgodnie z planem

(informacja prasowa Saaba)

Maciej Hypś, konflikty.pl