W przetargu na dwanaście śmigłowców wielozadaniowych dla czeskich sił zbrojnych wybór został zawężony do Bella UH-1Y i Leonardo AW139M. Przedstawiciel ministerstwa obrony poinformował, że oferty obu producentów zostały zaakceptowane, a teraz nastąpi ich porównanie.

Jak niedawno informowaliśmy, amerykańska administracja rządowa zaakceptowała ewentualną sprzedaż śmigłowców UH-1Y Venom wraz z pakietem logistycznymi i szkoleniowym za 575 milionów dolarów. W przypadku AW139M takie formalności ze strony rządów europejskich nie są wymagane.

Ostateczna decyzja o wyborze jednej z tych maszyn zostanie podjęta przez nowy czeski rząd, który zostanie utworzony po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na drugą połowę października. Niezależnie kto wygra, obsługą śmigłowców zajmie się przedsiębiorstwo LOM Praha, które podpisało porozumienia zarówno z koncernem Leonardo, jak i z Bellem.

Zobacz też: Ośrodek szkolenia lotniczego CLV Pardubice

(flightglobal.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl