Czeski minister obrony Vlastimil Picek wyjawił, że rząd tego kraju zamierza przedłużyć dzierżawę szwedzkich myśliwców JAS 39 Gripen. Obecna umowa wygasa wraz z końcem 2014 roku. Jej prolongata do niedawna nie była taka pewna, ponieważ poprzedni rząd Petra Nečasa naciskał na Szwedów, by zmniejszyli oferowaną cenę. Ze względu na trudną sytuację budżetową Czesi byli zmuszeni do cięć w finansach. Z tego powodu proszono o obniżenie ceny za szwedzkie myśliwce, szukając jednocześnie tańszego zastępcy dla Gripenów.

Picek powiedział, że zamierza złożyć wniosek o przedłużenie umowy po tym, jak gabinet premiera Jiříego Rusnoka otrzyma wotum zaufania od czeskiego parlamentu. Minister oznajmił również, że nowa umowa będzie bardziej korzystna dla Republiki Czeskiej. W ramach obecnego porozumienia zawartego w 2004 roku zapłacono około 19,6 miliarda koron (984 miliony dolarów) za dzierżawę czternastu myśliwców.

Lokalne media donoszą, że prawdopodobne scenariusze dotyczące długości nowego kontraktu są rozbieżne. Według pierwszego z nich umowa zostanie przedłużona o trzy lata i wtedy opłata wyniesie pięć miliardów koron. Natomiast zgodnie z drugą opcją może być to okres znacznie dłuższy, wynoszący bowiem jedenaście lat, któremu towarzyszyć będzie opłata wynosząca 14,5 miliarda koron.

(defensenews.com)

Maciej Hyps, konflikty.pl