Rzecznik prasowy Tatra Truck Andrej Čírtek poinformował o podpisaniu umowy z czeskim ministerstwem obrony na dostawę siedemdziesięciu jeden samochodów ciężarowych. Kontrakt ma wartość 557 milionów koron.

Na mocy podpisanej umowy czeskie siły zbrojne otrzymają trzydzieści siedem ciężkich samochodów ciężarowych Tatra Force i trzydzieści cztery średnie ciężarówki Tatra Tactics. Kontrakt zawiera także opcję na kolejnych trzydzieści Tatr Force, które mogą być dostarczone w latach 2022–2024. W chwili obecnej realizowany jest również wcześniejszy kontrakt na dostawę trzydziestu jeden Tatr Force. Czeskie siły zbrojne używają łącznie ponad 3 tysiące pojazdów Tatra w różnych wariantach.

– Pojazdy otrzymane w ramach podpisanej umowy zapewnią czeskim siłom zbrojnym wzrost możliwości transportowych w zakresie wsparcia jednostek w polu, na ćwiczeniach, na misjach zagranicznych i w czasie operacji humanitarnych – powiedział wiceminister obrony Filip Říha.

Tatra Truck nie może narzekać na brak pracy. W czerwcu podpisano umowę na dostawę dla Czech sześćdziesięciu dwóch transporterów opancerzonych Titus, które również są budowane na podwoziach Tatry. Ponadto w ostatnim czasie czeski producent podpisał z Jordanią umowę na dostawę 328 podwozi za miliard koron. Tatra Truck planuje w tym roku wyprodukować 1000-1100 samochodów. Tatra eksportuje około 80% swoich wyrobów.

Zobacz też: Czeskie zakupy wojskowe w najbliższych latach

(radio.cz)

Maciej Hypś, konflikty.pl