Czeskie siły powietrzne odebrały trzy samoloty szkolno-bojowe L-159T2. Nowe maszyny zajmą w służbie miejsce L-39ZA, które jeszcze w tym roku zostaną wycofane. Samoloty będą służyły w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego.

– Odbiór L-159T2 jest ważnym momentem dla czeskich sił powietrznych – powiedział dowódca 21. Bazy, pułkownik Petr Tománek. – Dwumiejscowa wersja samolotu będzie wykorzystywana do szkolenia zaawansowanego młodych pilotów i pozwoli szybciej przesiąść się na naddźwiękowe Gripeny.

W stosunku do starszych wersji L-159T2 wyróżnia inne wyposażenie kabiny i zmodernizowany układ paliwowy. Obaj piloci mają do dyspozycji dwa wyświetlacze wielofunkcyjne, a cała kabina jest przystosowana do używania gogli noktowizyjnych. Ponadto samoloty wyposażono w radar Grifo, systemy samoobrony i zmodernizowany fotel wyrzucany VS-20. W L-159T2 można tankować paliwo pod ciśnieniem, co znacznie skraca tę czynność.

W dostarczonych samolotach przednia i środkowa część kadłuba są nowe, a reszta pochodzi z używanych jednomiejscowych L-159. Samoloty zostały zamówione w 2016 roku, a pierwszy lot wykonano 2 sierpnia 2018 roku. Wraz z samolotami Aero Vodochody dostarczą pakiet części zamiennych i wyposażenie do obsługi technicznej oraz zapewnią szkolenie personelu naziemnego i pilotów.

Zobacz też: Współpraca Czech i Izraela przy L-159

(informacja prasowa)

Milan Nykodym, Czech Republic, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic