Aero Vodochody przekazały 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego pierwszy lekki samolot bojowy L-159 ALCA, który przeszedł remont połączony z delikatną modernizacją po szesnastu latach służby. Dzięki zrealizowanym pracom czas służby samolotu został wydłużony o osiem lat.

Kontrakt na remont szesnastu jednomiejscowych L-159 podpisano na targach IDET w Brnie w 2019 roku. Jego wartość to około 60 milionów euro. W tej chwili w zakładach Aero Vodochody znajduje się osiem kolejnych egzemplarzy w różnych stadiach remontu, a kolejny samolot powinien przybyć do fabryki jeszcze w tym roku. Wszystkie maszyny będą stopniowo zwracane siłom powietrznym etapami do końca 2022 roku.

Poza rutynowym przeglądem i remontem L-159 są przystosowywane do wykorzystania przez pilotów gogli noktowizyjnych. Polega to na modernizacji oświetlenia kabinowego i zewnętrznego. Drugą nowością jest instalacja elektronicznego zestawu zapasowych wskaźników pilotażowych (Electronic Standby Instrument System), dzięki którym pilot będzie znał prędkość, wysokość lotu, kierunek i położenie samolotu w razie awarii podstawowych wskaźników.

W tej chwili Czechy mają w wyposażeniu szesnaście jednomiejscowych L-159, pięć dwumiejscowych szkolno-treningowych L-159T1 i trzy dwumiejscowe L-159T2 do szkolenia zaawansowanego. L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) to lekki wielozadaniowy samolot bojowy przystosowany do wypełniania zadań obrony powietrznej, atakowania celów naziemnych i misji rozpoznawczych. Warianty dwumiejscowe są przeznaczone do szkolenia zaawansowanego i LIFT.

Zobacz też: Wspólny pokaz Extry 300 i Gripena

(aero.cz)

Milan Nykodym, Czech Republic, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic