Czeski minister obrony Lubomír Metnar zapowiedział zakup do sześciu samolotów szkolno-treningowych L-39NG. Zastąpią one w służbie L-39 starszej wersji. W wywiadzie telewizyjnym minister ogłosił, że negocjacje z producentem już się toczą.

Prototyp L-39NG został publicznie zaprezentowany 12 października. Samolot znalazł już dwóch nabywców – siły powietrzne Senegalu i prywatną firmę wojskową Skytech. Zakup negocjuje też spółka RSW Aviation za Stanów Zjednoczonych. Ogółem producent spodziewa się zamówień na 150–200 maszyn tego typu. Zamówienie ze strony rodzimych sił powietrznych z pewnością zwiększy szanse na kolejne kontrakty eksportowe.

Poza L-39NG czeskie siły powietrzne do szkolenia zaawansowanego będą wykorzystywały również trzy samoloty L-259T2 zamówione w 2016 roku. Pierwsza maszyna tego typu odbyła dziewiczy lot 2 sierpnia. Jest to dwumiejscowy wariant lekkiego samolotu bojowego L-159 ALCA i może być wykorzystywany zarówno do szkolenia zaawansowanego jak i misji bojowych.

Produkujące oba samoloty przedsiębiorstwo Aero Vodochody jest największą czeską firmą z branży lotniczej i zatrudnia 1900 pracowników.

Zobacz też: Produkcja L-39NG zgodnie z planem

(defensenews.com)

Katsuhiko Tokunaga, materiały prasowe Aero Vodochody