Izraelski dziennik The Times of Israel poinformował, że 5 grudnia osiągnięto porozumienie w sprawie sprzedaży ośmiu trójwspółrzędnych radarów wielozadaniowych EL/M-2084 MMR do Republiki Czeskiej. Kontrakt podpisali czeski minister obrony Lubomír Metnar, wiceminister Filip Říha i szef departamentu izraelskiego ministerstwa obrony odpowiedzialnego za eksport uzbrojenia (SIBAT) generał brygady rezerwy Jair Kulas.

Czeskie siły zbrojne otrzymają osiem stacji radiolokacyjnych za 125 milionów dolarów (482 miliony złotych). Dostawy sprzętu zostaną zrealizowane w latach 2021–2023. Za realizację kontraktu odpowiedzialna będzie spółka Elta Systems. Umowa zakłada, że 30% jej wartości trafi do czeskiego przemysłu obronnego. Prawdopodobnie lokalne przedsiębiorstwa dostarczą moduły radarowe, które bazują na technologii azotku galu (GaN). Poza tym Czesi odpowiadać będą za dostawy platform mobilnych (Tatra) i siatek maskujących. W myśl porozumienia do Czech powędruje izraelska technologia i know-how.

Praga włączy stacje radiolokacyjne w architekturę obrony powietrznej i po uzyskaniu gotowości operacyjnej będą one współpracować z czeskimi i NATO-wskimi systemami dowodzenia i kierowania.

Metnar podkreślił, że pozyskanie radarów izraelskiej produkcji wpisuje się w projekt modernizacji technicznej sił zbrojnych, w tym obrony powietrznej, i jest jego istotnym elementem. Kulas z kolei zapewnił, że kontrakt jest ważny, gdyż będzie stanowił przepustkę do kolejnych umów z innymi państwami NATO.

W maju 2018 roku nad kontraktem zaczęły zbierać się ciemne chmury, gdyż czeska minister obrony Karla Šlechtová nakazała żandarmerii wojskowej wszczęcie dochodzenia, które miało zbadać poprawność procedury zakupu, a przede wszystkim to, czy radary EL/M-2084 MMR spełniają wymagania dotyczące kompatybilności z systemem obrony powietrznej NATO. Mimo że nie doprowadziło to do zarzucenia planów zakupu izraelskich systemów radarowych, skutecznie opóźniło ich pozyskanie o przynajmniej rok.

Należy zauważyć, że Praga zdecydowała się na pozyskanie izraelskich radarów pomimo negatywnej opinii Rady Akredytacyjnej Bezpieczeństwa Dowództwa i Kontroli Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO (NATO Air and Missile Defence Command and Control Security Accreditation Board). Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się brneński Państwowy Urząd Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB).

14 grudnia 2016 roku EL/M-2084 MMR okazał się najlepszy w programie 3D Medium Air Defence Radars. Według obecnych założeń zastąpią dwuwspółrzędne stacje radiolokacyjne P-37 i trafią najprawdopodobniej do trzech batalionów 26. Pułku Dowodzenia Kontroli i Nadzoru Przestrzeni Powietrznej stacjonującego w rejonie miasta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Zobacz też: Cywilny radar pasywny TwInvis może wykryć F-35?

(timesofisrael.com, armyrecognition.com, jpost.com)

United States Missile Defense Agency, domena publiczna