Jedną z propozycji mających zwiększyć regionalne bezpieczeństwo jest powołanie przez Czechy i Węgry wspólnej eskadry samolotów wielozadaniowych JAS 39 Gripen. Oba państwa użytkują te samoloty na zasadzie leasingu.

Czechy mają czternaście, a Węgry dwanaście samolotów tego typu (dwa kolejne uległy wypadkom). Wspólna eskadra pozwoliłaby na osiągniecie oszczędności w logistyce, a zarazem zwiększyłaby interoperacyjność sił powietrznych obu państw. Na razie jest to jedynie luźna propozycja, a do czasu powołania takiej jednostki należałoby jeszcze rozważyć wiele problemów, jak choćby kwestię podległości służbowej nowej eskadry.

Czechy planowały także utworzyć wspólną jednostkę Gripenów ze Słowacją, jednak ten kraj zdecydował się przedłużyć umowę z Rosją na serwisowanie myśliwców MiG-29, a pozyskanie Gripenów, o którym mówiło się od pewnego czasu, zostało przełożone. Pierwotnie słowacki rząd miał zawrzeć umowę na leasing Gripenów tuż po wyborach z 5 marca, jednak wynik wyborów okazał się dosyć zaskakujący i nowy rząd nie ma spodziewanej większości głosów, więc umowa została odłożona na przyszłość.

(defensenews.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl