24 listopada w polskich księgarniach pojawi się książka Franka McDonougha „Czas Hitlera. Tom I. Triumf 1933-1939”. Nasz serwis objął ją patronatem medialnym.

Można powiedzieć, że dojściu Adolfa Hitlera do władzy w Niemczech napisano już wszystko. Jednak Frank McDonough proponuje nam, abyśmy raz jeszcze przyjrzeli się fenomenowi przejęcia rządów przez partię nazistowską. Pierwszy tom zasięgiem czasowym obejmuje okres od 30 stycznia 1933 roku, gdy Adolf Hitler został kanclerzem rządu, kończy zaś – na zbrojnej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Przez ponad sześć lat Hitler zjednał sobie większość Niemców, rozbudował państwo gospodarczo, a stworzona przez niego machina wojenna oszołomiła Polaków, Francuzów, Duńczyków i inne nacje Europy, które przegrały walkę z niemieckim żołnierzem.

Książka jest napisana przystępnym językiem i bogato ilustrowana, zawiera bogate zasoby danych źródłowych, listów, wspomnień, doniesień prasowych, które z pewnością pomogą Czytelnikowi w lepszym zagłębieniu się w realia tamtych czasów. Niewątpliwie pisanie o dojściu Hitlera do władzy i stworzenie z książki dzieła godnego polecenia jest nie tylko ciężką pracą, ale też odważnym posunięciem. Czytelnik zainteresowany historią Niemiec i przyczynami wybuchu drugiej wojny światowej nie powinien przegapić takiej okazji, aby poznać książkę McDonougha.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa.


Informacja o książce

Dwuczęściowy Czas Hitlera to błyskotliwie napisana, bogato ilustrowana książka prezentująca nowe, unikatowe spojrzenie doskonałego historyka na wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy. Tom pierwszy – Triumf – opisuje okres od dojścia Hitlera do władzy do pokonania Polski w 1939 roku. Wzbogacony o relacje świadków, materiały prasowe, listy i wspomnienia, uzupełniony ponad 80 fotografiami, ilustracjami i mapami tekst przenosi nas w czas rządów Hitlera i pozwala spojrzeć na podejmowane wówczas decyzje bez uprzedzeń wynikających ze znajomości późniejszych wydarzeń. Wizualnie i narracyjnie Czas Hitlera ożywia dla nas ten kluczowy okres historii, ukazując go w nowym świetle.

„Ta proza ma w sobie dyscyplinę naukową Kershawa, bystrość Evansa i sprawność pisarską Shirera. Ale wnosi też do tematu szczególną klarowność, która zbyt często ginie w akademickich rozważaniach”.
– Luke Daly-Groves, autor Hitler’s Death: The Case Against Conspiracy

„Sądzę, że przeczytałem wszystko, co napisano o drugiej wojnie światowej. Najnowsza książka Franka McDonough jest najbardziej przejrzystą, najdoskonalej napisaną rzeczą o tym konflikcie, jaka wpadła mi w ręce. Nie mogę się doczekać drugiego tomu”.
– Danny Baker

30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem rządu koalicyjnego. Wkrótce zaczął więzić i likwidować swoich lewicowych przeciwników, terroryzować resztę społeczeństwa oraz usuwać Żydów z życia publicznego. Ale dyktatura to tylko jedno oblicze jego rządów. Wielkie środki przeznaczane na cele militarne pobudzały gospodarkę, a roboty publiczne i anulowanie długu zagranicznego wyeliminowały bezrobocie.

Między 1933 i 1939 rokiem Hitler pozyskał dla swojej wizji odnowionej Rzeszy większość Niemców. Były to lata jego triumfu w polityce wewnętrznej, podsycania konfliktów z sąsiadami i wyczekiwania na właściwy moment, by spełnić swe mocarstwowe ambicje. Jednak to, co było przyczyną sukcesów Hitlera – nieugięta wiara w wojnę jako narzędzie osiągnięcia wielkości, marzenie o podbojach w Europie Wschodniej i fanatyczny rasizm – z czasem okazało się również fatalną słabością jego reżimu.

„McDonough, ze swym wyczuciem szczegółów, przedstawia tę straszną, lecz dobrze znaną historię w atrakcyjny, świeży sposób”.
– Andrew Roberts, autor książki Wicher wojny. Nowa historia drugiej wojny światowej

Frank McDonough to autorytet w dziedzinie historii międzynarodowej XX wieku. Studiował na Balliol College w Oksfordzie, doktoryzował się na Lancaster University. Jest profesorem John Moores University w Liverpoolu i autorem cenionych książek o historii Trzeciej Rzeszy, takich jak „Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera”, „Hitler and the Rise of the Nazi Party”, „Opposition and Resistance in Nazi Germany”, „The Holocaust” oraz „Sophie Scholl: The Woman Who Defied Hitler”.

Frank McDonough – „Czas Hitlera. Tom I. Triumf 1933-1939”, Przekład: Tomasz Fiedorek. Rebis, 2020. Stron: 576. ISBN: 978-83-8188-143-2.