Minister obrony Czarnogóry Predrag Bošković poinformował na Twitterze o odbiorze pierwszej transzy pięciu wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV. Wozy przekazano oficjalnie 30 października. Oprócz szefa resortu obrony udział w prezentacji wzięła ambasador Stanów Zjednoczonych w Czarnogórze Judy Rising Reinke i szef sztabu generalnego czarnogórskich wojsk lądowych, generał dywizji Dragutin Dakić.

W kolejnym tygodniu Podgorica ma odebrać jeszcze piętnaście JLTV. Będzie to oznaczać, że Oshkosh Defence wypełni zobowiązanie o dostawie dwudziestu egzemplarzy w 2020 roku, a tym samym, że Czarnogóra staje się pierwszym europejskim użytkownikiem JLTV. Pojazdy znajdą się na wyposażeniu 1. Kompanii Piechoty w Nikšiću i 2. Kompanii Piechoty w Pljevlji.

W październiku 2019 roku ogłoszono, że Czarnogóra kupi sześćdziesiąt siedem JLTV: pięćdziesiąt pięć w konfiguracji podstawowej, osiem w konfiguracji niszczyciela czołgów oraz cztery w konfiguracji wozu ewakuacji medycznej i pojazdu dowodzenia. Wartość kontraktu ustalono na 36 milionów dolarów. Wszystkie JLTV mają trafić do odbiorcy do 2023 roku.

W grudniu 2019 roku podjęto dwie zasadnicze decyzje dotyczące JLTV dla Czarnogóry. Elbit Systems poinformował o podpisaniu umowy w sprawie dostarczenia zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Samson wyposażonych w karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. Wartość kontraktu określono na 35 milionów dolarów. Drugą decyzją było sygnowanie pierwszej zasadniczej umowy. W ramach programu Foreign Military Sales czarnogórskie wojska lądowe mają otrzymać trzydzieści pojazdów. Kolejna umowę strony mają podpisać w najbliższej przyszłości.

Zobacz też: Bundeswehra o sztucznej inteligencji

(defbrief.com, defpost.com)

Ministerstwo obrony Czarnogóry