Przedwczoraj na wyspie Guam ruszyły doroczne ćwiczenia „Sea Dragon 2019”. Wspólnie z amerykańskimi siłami zbrojnymi weźmie w nich udział kontyngent z Royal Australian Air Force.

Z ramienia US Navy w manewrach wezmą udział między innymi eskadry patrolowe VP-16 „War Eagles” i VP-47 „Golden Swordsmen”, działające wspólnie w ramach Task Force 72. Łącznie z bazy Andersen na Guamie będzie operować pięć samolotów patrolowych P-8A Poseidon – cztery amerykańskie i jeden australijski.

– Ćwiczenia „Sea Dragon” stanowią okazję do zacieśnienia więzi w dziedzinie patroli morskich na zachodnim Pacyfiku – powiedział komandor Brian Erickson, dowódca Task Force 72. – Skupiają się na rozwijaniu umiejętności w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i zwiększają skuteczność bojową.

Również amerykańscy podwodnicy będą mieli okazję podszlifować umiejętności w zakresie unikania zagrożeń z powietrza. Wiadomo, że na pewnym etapie manewrów – które potrwają do 25 stycznia – jako cel posłuży lotnikom okręt typu Los Angeles z 15. Eskadry Okrętów Podwodnych. W jej skład wchodzą cztery takie jednostki: USS Key West (SSN 722), USS Oklahoma City (SSN 723), USS Topeka (SSN 754) i USS Asheville (SSN 758).

Zobacz też: Bakterie ze zmienionym DNA wykryją okręty podwodne?

(navy.mil, navytimes.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Juan S. Sua