Azerbejdżan przeprowadził ćwiczenia przeciwlotnicze z wykorzystaniem ostrej amunicji na obszarze Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej. Wzięły w nich udział jednostki obrony powietrznej z formacji wojskowych wydzielonych armijnych połączonych sił zbrojnych stacjonujących w azerskiej eksklawie.

Azerskie ministerstwo obrony poinformowało, że sprawdzenie gotowości bojowej jednostek obrony powietrznej (zobacz też: Azerbejdżan atakuje obronę powietrzną Górskiego Karabachu), w tym przeciwlotniczych, artylerii rakietowej i innych specjalnych oddziałów rozpoczęło się od ogłoszenia alarmu o zagrożeniu z powietrza. Następnie żołnierze musieli odeprzeć pierwsze wrogie ataki, w tym na stanowiska dowodzenia.

Podczas przemieszczania się pododdziałów piechoty, a potem ich stacjonowania w określonym miejscu, jednostki obrony powietrznej zapewniły kolumnom wojskowym ochronę przed atakami z powietrza. Po relokacji pododdziałów dowództwo wprowadziło w życie scenariusz obrony przeciwlotniczej, uwzględniając ukształtowanie terenu. Po wykonaniu pierwszego zadania bojowego dowódcy objaśnili jednostkom podległym kolejne cele.

W czasie ćwiczeń do odparcia ataku przeciwnika użyto przenośnych systemów przeciwlotniczych 9K34 Srzała 3 i wielozadaniowych gąsienicowych pojazdów opancerzonych MT-LB uzbrojonych w dwulufową armatę przeciwlotniczą ZU-23-2 kalibru 23 milimetry. Według zdawkowych informacji w ćwiczeniach brały również udział moździerze Cardom kalibru 120 milimetrów.

Zobacz też: Chrizantiemy-S w Azerbejdżanie

(en.apa.az)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International