Dowództwo Operacji Sił Lądowych USA Południe (US Army South – USARSO) wraz z siłami zbrojnymi oraz personelem cywilnym z siedemnastu innych krajów jest w trakcie corocznych ćwiczeń PANAMAX, organizowanych od 2003 roku. Odbywają się one jednocześnie w San Antonio, Miami, Suffolk w stanie Virginia, a także na terytorium Panamy. Potrwają od 6 do 17 sierpnia.

Ćwiczenia, łączące w sobie działania wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej, koncentrują się na obronie Kanału Panamskiego przed atakami ze strony organizacji ekstremistycznych, a także reagowaniu na klęski żywiołowe i wybuchy pandemii w różnych miejscach.

Część składowa szkoleń, polegająca na symulacji odbędzie się w siedzibie Armii Południa – Fort Sam Houston, podczas gdy inne fragmenty będą odbywać się na obszarze Florydy, Wirginii i Panamy.

W tym roku ponownie lądową cześć ćwiczeń poprowadzi liczący ponad 50 osób kolumbijski personel wojskowy, który w tym celu udał się do Fort Sam Houston. Będzie to drugi rok z rzędu pod przewodnictwem tego kraju. Do 2011 roku Amerykanie sprawowali niepodzielne dowództwo. Natomiast nowością jest brazylijskie dowództwo w morskiej części składowej PANAMAX 2012.

Według głównodowodzącego USARSO generała dywizji Simeona G. Trombitasa, „PANAMAX rozwijają i podtrzymują relacje, które poprawiają zdolności naszych nowych i stałych partnerów w zakresie bezpieczeństwa w celu osiągnięcia wspólnych i pożądanych założeń”. Co więcej, „ta coroczna procedura sprzyja wzajemnej współpracy oraz poprawie zrozumienia między narodami w niej uczestniczącymi.”

W tym roku, oprócz Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Kolumbii, weźmie udział wielu żołnierzy z Argentyny, Belize, Kanady, Chile, Dominikany, Ekwadoru, Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu, Meksyku, Nikaragui, Panamy, Paragwaju i Peru.

(army.mil)