W rejonie Lwowa rozpoczęły się wspólne manewry wojskowe sił zbrojnych Ukrainy i dziesięciu państw należących do NATO. Jest to kolejny element współpracy po rosyjskim ataku na Ukrainę z 2014 roku.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Rapid Trident 2018” oficjalnie rozpoczęły się 3 września w Państwowej Akademii Wojsk Lądowych imienia Hetmana Petra Sahajdacznego. Jest w nie zaangażowanych około 2200 żołnierzy z czternastu państw, w tym Stanów Zjednoczonych i dziewięciu innych państw NATO. Po stronie ukraińskiej w manewrach weźmie udział 350 pojazdów. Ponadto manewry będą wspierane przez ukraińską straż graniczną i gwardię narodową. Ćwiczenia potrwają do 15 września.

W czasie wystąpienia inauguracyjnego amerykańska ambasador w Kijowie Marie Yovanovitch powiedziała, że wszystkie państwa zaangażowane w ćwiczenia solidarnie stoją z Ukrainą, za jej suwerennością i integralnością terytorialną. Przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego dodał, że manewry „Rapid Trident 2018” stanową kulminację wielu ćwiczeń organizowanych w ciągu roku i służą sprawdzeniu ministerstwa obrony we wdrażaniu zaleceń zachodnich partnerów.

Zobacz też: Saperzy NATO jadą na Ukrainę

(rferl.org)

materiały prasowe Ukroboronpromu