Irackie ministerstwo obrony poinformowało, że załogi czołgów podstawowych M1A1 Abrams z 9. Dywizji Pancernej ćwiczyły wspólnie z żołnierzami obsługującymi bojowe wozy piechoty BMP-1. Były to prawdopodobnie pierwsze ćwiczenia, w których współpracowały ze sobą oba typy pojazdów.

– Myślę, że to pierwsze ćwiczenie dla dowództwa 9. Dywizji Pancernej, w którym bojowy wóz piechoty BMP-1 ćwiczył u boku czołgów M1 Abrams – powiedział generał dywizji Walid Chalifa at-Tamimi w wywiadzie opublikowanym przez ministerstwo 15 marca.

W manewrach poligonowych udział wzięli żołnierze i sprzęt 34. Brygady Pancernej. Na podstawie skąpych informacji znad Tygrysu i Eufratu można wnioskować, że zadania skupiały się na współpracy w ramach struktury brygady, taktyki prowadzenia walki i wypełniania założeń podczas bitwy.

Reorganizację irackich wojsk pancernych przeprowadzono w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas do 34. Brygady 9. Dywizji Pancernej przeniesiono czołgi M1 Abrams z 35. Brygady, która w zamian otrzymała czołgi podstawowe T-90S i T-90SK (wersja dowódcza). Bagdad zamówił ogółem siedemdziesiąt trzy wozy pancerne tego typu w lipcu 2017 roku. Irackie ministerstwo obrony poinformowało o formalnym zakończeniu pierwszego etapu dostaw tych czołgów w listopadzie 2019 roku.

Irackie wojska pancerne wykorzystują różne typy czołgów, w tym T-72, M1A1 Abrams i T-90. Ponadto w czerwcu 2019 roku personel 26. Brygady Sił Mobilizacji Ludowej (Al-Haszd asz-Szabi) po raz pierwszy zaprezentował czołg Kafil-1, zbudowany na podwoziu wiekowego T-55.

Zobacz też: Holendrzy przyznali się do zabicia kilkudziesięciu cywilów w Iraku

(janes.com)

Daneille Hendrix, US Army