Bombowce B-52H Stratofortress stacjonujące obecnie w bazie RAF Fairford w zachodniej Anglii wykonują regularne loty ćwiczebne we współpracy z siłami powietrznymi państw sojuszniczych. 6 listopada trzy bombowce wspólnie z norweskimi F-16 Fighting Falconami i grupą innych samolotów ćwiczyły nad Morzem Barentsa, w pobliżu rosyjskiej Nowej Ziemi.

W ćwiczeniach wzięły też udział samolot patrolowy P-8A Posiedon należący do US Navy, latająca cysterna KC-135 Stratotanker i samolot zwiadowczy RC-135. Według rosyjskich mediów jeden samolot – niestety nie wiadomo, który – zbliżył się do przylądka Kanin Nos, gdzie Morze Barentsa łączy się z Morzem Białym.

Taki skład kontyngentu ćwiczącego i trasy przelotu sugerują, że nie były to proste ćwiczenia w zakresie lotów na przechwycenie, na wzór tych zorganizowanych z udziałem brytyjskich Typhoonów dwa tygodnie temu. Amerykanie oczywiście milczą w tej sprawie, ale bez dużego ryzyka można stwierdzić, iż starali się zebrać jakieś dane na temat rosyjskiego systemu obrony powietrznej lub też działań rosyjskiej floty podwodnej.

Norwegowie przyznają, że wysłali nad Morze Barentsa pięć myśliwców i że nie leciały one cały czas w jednej formacji. Podkreślają jednak, iż samoloty Luftforsvaret nie przekroczyły południka 31° E, biegnącego przez półwysep Varanger, czyli wysunięty najdalej na wschód skrawek Norwegii.

– Możliwość ćwiczenia z naszym najważniejszym sojusznikiem w najbardziej wymagającym środowisku operacyjnym, jakie istnieje w naszym kraju, a być może w ogóle w NATO, jest dla nas niezwykle istotna – powiedział generał dywizji Lars Christian Aamodt, zastępca szefa norweskiego Połączonego Dowództwa. – Zarówno pogoda, jak i łączność potrafią być bardzo trudne na Dalekiej Północy. Świadomość, że wraz z naszymi sojusznikami jesteśmy w stanie poradzić sobie i z jednym, i z drugim, dodaje pewności siebie.

Rosyjskie myśliwce nie zostały wysłane na przechwycenie NATO-wskich samolotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Zobacz też: Rosja: Nieudana próba wystrzelenia rakiety balistycznej

(forsvaret.no, thebarentsobserver.com)

US Air Force / Airman 1st Class Duncan C. Bevan