16 marca okręt podwodny typu Ohio, organizacyjnie należący do 10. Grupy Okrętów Podwodnych amerykańskiej marynarki wojennej, wystrzelił trzy międzykontynentalne pociski balistyczne Trident II D5. Strzelania przeprowadzono w ramach trzydniowych prób, których celem jest sprawdzenie niezawodności systemu, tak aby był do dyspozycji Dowództwa Sił Strategicznych Stanów Zjednoczonych i nadal stanowił o sile amerykańskiego odstraszania nuklearnego. Ćwiczenia są klasyfikowane jako Follow-on Commander’s Evaluation Test, odbywają się od 1990 roku. Tym razem był to już FCET-52.

Podczas środowych strzelań dokonano udanego odpalenia 158., 159. i 160. Tridenta II w historii. Pociski uzbrojone były w głowice ćwiczebne, na żadnym etapie lotu nie leciały nad lądem i spadły do morza. Trident II D5 znajduje się na uzbrojeniu jednostek służących w amerykańskiej i brytyjskiej flocie podwodnej.

(navyrecognition.com; na zdjęciu odpalenie pocisku Trident II D5, fot. Lt Stuart Antrobus / Royal Navy / MOD News Licence)

Lt Stuart Antrobus / Royal Navy / MOD News Licence