W ramach operacji mającej na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się w Stanach Zjednoczonych koronawirusa SARS-CoV-2 amerykańskie siły powietrzne przetransportowały z Włoch pół miliona szpatułek do pobierania wymazów z gardła do testów na obecność wirusa w organizmie. Ładunek został przetransportowany na pokładzie transportowca C-17 Globemaster III.

Transport zrealizowano 17 marca. Trzynaście palet wyposażenia opuściło bazę Aviano i trafiło do bazy Memphis. Tam ładunek został przeładowany do samolotów firmy kurierskiej FedEx, które dostarczyły go w różne rejony państwa. USAF nie chciał ujawnić, skąd Amerykanie wzięli we Włoszech taką ilość wyposażenia wykorzystywanego przy diagnozowaniu wirusa.

Informacje na ten temat podał za to Departament Zdrowia. Producentem zestawów do testów jest przedsiębiorstwo Copan Diagnostics z Lombardii. Jak podaje amerykańskie radio publiczne, firma jest w stanie produkować do 720 tysięcy szpatułek dziennie. Obecnie produkcja trwa przez całą dobę.

USAF gotowy do walki z wirusem

Dowództwo Transportowe ogłosiło, że w koordynacji z Departamentem Zdrowia jest gotowe do realizacji kolejnych zadań transportowych związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Kilka typów samolotów transportowych US Air Force jest przystosowanych do transportu pacjentów na noszach, w tym w warunkach izolacji.

Do przewozu ładunków i chorych mogą być wykorzystane samoloty C-130, KC-135 czy C-17. Liczba chorych mieszczących się na pokładzie zależy od ich stanu. Można przewozić większą liczbę chorych w lżejszym stanie lub mniejszą w cięższym stanie. W samolotach przystosowanych do transportu chorych w warunkach izolacji zmieści się maksymalnie dziesięciu pacjentów.

Dokładne możliwości transportowe amerykańskich sił powietrznych są niejawne ze względu na bezpieczeństwo prowadzonych operacji wojskowych. Zaznaczono jednak, iż w tej chwili ich możliwości są dalekie od wyczerpania.

– W tej chwili nie widzimy żadnych ograniczeń w możliwości realizowania przewozów ludzi i ładunków, szczególnie jeśli mówimy o niewielkich zestawach do badań, których możemy załadować wiele do dużego samolotu – powiedział szef sztabu sił powietrznych generał David Goldfein.

Ponieważ środki ewakuacji medycznej będące w dyspozycji całości amerykańskich sił zbrojnych są przystosowane do udzielania pomocy rannym w czasie wojny, na razie nie przewiduje się ich wykorzystania do transportu pacjentów z koronawirusem. Zamiast tego wojskowy system opieki medycznej skoncentruje się na odciążeniu szpitali cywilnych, przejmując pacjentów z urazami mechanicznymi, na przykład po postrzałach czy wypadkach.

Aktualizacja (19.57): Artykuł uzupełniono o informacje na temat możliwości produkcyjnych Copan Diagnostics.

Zobacz też: COVID-19: Pentagon aktywuje okręty szpitalne

(flightglobal.com, hhs.gov, npr.org)

US Air National Guard / Airman 1st Class Tra'Vonna Hawkins