Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała na Twitterze, że Marine Nationale włączy się do walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Jednym ze sposobów działania będzie wykorzystanie śmigłowcowca desantowego Tonnerre (L9014) typu Mistral w celu ewakuacji z Korsyki pacjentów z chorobą COVID-19.

Według lokalnych władz od dwunastu do czternastu chorych zostanie ewakuowanych w weekend. Odciąży to miejscowy szpital w Ajaccio, w którym obecnie przebywa zbyt wielu pacjentów. Chorzy trafią do szpitali na Riwierze Francuskiej na południowym wybrzeżu kraju.

Obecnie w służbie znajdują się trzy okręty tego typu: Mistral, Tonnerre (oba znajdują się obecnie na Morzu Śródziemnym) i Dixmude (Ocen Indyjski). Pozostałe dwie jednostki również są w gotowości, aby nieść pomoc chorym. Każdy z nich dysponuje powierzchnią 750 metrów kwadratowych z nowoczesnych infrastrukturą szpitalną, w której skład wchodzą dwie sale operacyjne, dwadzieścia pokoi i sześćdziesiąt dziewięć łóżek szpitalnych, w tym siedem przystosowanych do intensywnej terapii. Ponadto na pokładzie znajduje się pokój do badań rentgenowskich, gabinet dentystyczny i sprzętu do rezonansu magnetycznego.

W razie potrzeby w hangarze śmigłowca można zainstalować pięćdziesiąt dodatkowych łóżek. W czasie operacji z kategorii MEDEVAC załoga okrętu najczęściej jest wspierany przez personel Wojskowej Służby Zdrowia (Service de Santé des Armées).

Tonnerre jest gotowy podjąć się realizacji misji w ciągu czterdziestu ośmiu godzin. Prawdopodobnie ruszy do wykonywania zadań bez żadnej eskorty. Nie ma również potwierdzenia, czy załoga będzie mogła skorzystać ze śmigłowca NH90 NFH.

Załoga tego okrętu zebrała już wcześniej potrzebne doświadczenie do wykonywania misji ewakuacji medycznej. Tonnerre brał udział w operacji „Irma” w 2017 roku, ratując życie ludzi na wyspach Sint Maarten (Karaiby) i Saint-Barthélemy (Małe Antyle) dotkniętych huraganem Irma. W 2019 roku udzielał pomocy ludności Mozambiku dotkniętej cyklonem Idai.

Parly podjęła decyzję o wykorzystaniu jednego z Mistrali w walce z pandemią trzy dni po pojawieniu się informacji o przygotowaniach dwóch amerykańskich okrętów szpitalnych – USNS Mercy (T-AH-19) i USNS Comfort (T-AH-20) – do rozpoczęcia służby w związku z pandemią choroby COVID-19.

Zobacz też: Program budowy europejskiej korwety

(navalnews.com)

US Marine Corps / Sgt. Wesley Timm