W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Brytyjczycy odwołali dwie najsłynniejsze imprezy lotnicze odbywające się w ich kraju – pokazy lotnicze Royal International Air Tattoo i targi Farnborough International Airshow. Jeszcze kilka dni temu rząd brytyjski realizował odmienną od reszty świata strategię i nie nakazywał odwoływania imprez masowych, ale ostatnio podjęto decyzję o zaostrzeniu środków w walce z koronawirusem.

W organizację Air Tattoo zaangażowanych jest wiele prywatnych i państwowych organizacji, w tym siły powietrzne państw całego świata, cywilni lekarze i ratownicy medyczni zabezpieczający teren, wojskowe zespoły odpowiadające za bezpieczeństwo oraz inne służby ratunkowe. W sytuacji pandemii wszystkie te organizacje są lub będą wkrótce zaangażowane w walkę z chorobą i nie można im w tym przeszkadzać, odrywając do pracy na rzecz pokazów.

Organizatorzy zdają sobie sprawę, że decyzja o odwołaniu pokazów znacząco wpłynie na wiele firm zarabiających na organizacji pokazów lub handlujących na ich terenie, jak również na branżę noclegową w całej okolicy, i za to przepraszają. Odwołanie pokazów wpłynie również na wysokość funduszy zbieranych przez organizacje charytatywne w czasie pokazów.

Organizatorzy planują, że następna edycja pokazów odbędzie się w 2021 roku i będzie ona specjalna, ponieważ będzie to pięćdziesiąta rocznica Air Tattoo. Pod warunkiem że się odbędzie, bo zespół doradców naukowych brytyjskiego rządu ocenia, że ograniczenia w imprezach masowych i fizyczna separacja ludzi może być potrzebna aż przez rok lub nawet dłużej.

Odwołane zostały również jedne z trzech największych targów lotniczych w Europie – Farnborough International Airshow. Decyzja została podjęta w trosce o zdrowie wystawców, gości, organizatorów i ekip technicznych. Jednocześnie zapowiedziano, że następna edycja targów odbędzie się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, czyli w 2022 roku.

Zobacz też: RIAT 2019. Dobrze, ale nie beznadziejnie

(farnboroughairshow.com, airtattoo.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl