Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper poinformował 17 marca o przygotowaniach dwóch okrętów szpitalnych – USNS Mercy (T-AH-19) i USNS Comfort (T-AH-20) – do rozpoczęcia służby w związku z pandemią choroby COVID-19 wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. Okręty mają znaleźć się w rejonach, w których występuje największa liczba zakażonych, i przyjmować osoby znajdujące się w najcięższym stanie.

Dwa okręty typu Mercy zostaną rozmieszczone na obu wybrzeżach Stanów Zjednoczonych. Według serwisu informacyjnego USNI News ich zadaniem będzie odciążenie szpitali na lądzie. Dowództwo Transportu Morskiego US Navy (Military Sealift Command) poleciło rozmieszczenie na pokładach personelu medycznego i specjalistycznego wyposażenia.

Okręty szpitalne typu Mercy mogą pomieścić po 1000 pacjentów. Ich załogę stanowi wojskowy personel medyczny. Mobilizacja lekarzy i innych pracowników znajdujących się w służbie i w rezerwie ma zająć około tygodnia. Na pokładach znajdą się również lekarze z cywilnych placówek medycznych. Na każdym okręcie może zmieścić się dwanaście sal operacyjnych, 1000 łóżek szpitalnych, laboratorium i apteka. Załoga okrętu w pełnej gotowości operacyjnej składa się 1200 z oficerów i marynarzy.

– Największym wyzwaniem nie jest dostępność środków materiałowych, ale brak personelu medycznego, w tym lekarzy – powiedział Esper. – Wszyscy lekarze i pielęgniarki albo pochodzą z naszych placówek medycznych, albo z rezerw, co oznacza że są cywilami.

Okręty na pokłady przyjmować będą pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19, pozwalając wygospodarować więcej sił i środków na walkę z koronawirusem. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać jedynie miejscowości położone wzdłuż wybrzeża. Dodatkową zaletą jest to, że okręt będzie mógł się przemieszczać wzdłuż linii brzegowej.

Ponadto Departament Obrony dostarczy szpitale polowe władzom federalnym i stanowym, ale obiekty te są zoptymalizowane pod kątem nieskomplikowanych przypadków (najczęściej z urazami). Szpitale polowe nie nadają się do przyjmowania pacjentów zakaźnych.

Portem macierzystym USNS Mercy jest San Diego w Kalifornii, USNS Comfort bazuje zaś w Norfolku w Wirginii. Okręty szpitalne typu Mercy to przebudowane 272-metrowe zbiornikowce zwodowane w połowie lat siedemdziesiątych. Są jednak kiepsko przystosowane do pełnienia swoich funkcji: mają lądowisko tylko dla jednego śmigłowca, a między przedziałami w kadłubie (czyli dawnymi zbiornikami) nie da się przejść bez wychodzenia na pokład.

Według najnowszych danych w Stanach Zjednoczonych zakażonych zostało łącznie ponad 10 700 osób, z czego 154 zmarły.

Zobacz też: Pociski hipersoniczne dla okrętów typu Virginia

(news.usni.org)

US Navy / Bill Mesta