Dwudziestoczteromiesięczna faza oceny mająca na celu wyłonienie zwycięskiego oferenta dla programu modernizacji brytyjskich czołgów podstawowych Challenger 2 ma się zakończyć pod koniec 2018 roku. W grze pozostaje dwóch konkurentów.

Pierwszym z nich jest Team Challenger 2, w którym oprócz BAE Systems są także: General Dynamics Land Systems-UK, General Dynamics Mission Systems-International, Leonardo/Finmeccanica, Moog, QinetiQ i Safran Electronics. Drugim jest niemiecki Rheinmetall. Celem jest kontrakt na modernizację 227 Challengerów 2 znajdujących się w służbie trzech brygad, a także kontyngentów szkoleniowych w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy chcą wydłużenia czasu służby Challengerów 2 do roku 2035 i w tym wypadku modernizacja jest nieodzowna, gdyż gros komponentów pozostaje niezmienionych od 1998 roku. Obie firmy dostarczyły do oceny po dwa Challengery 2, z których jeden jest w pełni funkcjonalnym pojazdem, a drugi będzie używany jako demonstrator dla nowych podsystemów, które zajmą miejsce przestarzałych lub wycofanych z eksploatacji urządzeń.

W ramach unowocześnienia brytyjskich czołgów przewiduje się instalację nowego termowizora i panoramicznego urządzenia obserwacyjnego dowódcy i działonowego. Podstawowym celem jest zapewnienie uproszczonej i efektywnej pracy w trybie hunter/killer. Challengery 2 otrzymają też zmodernizowany napęd i stabilizację armaty oraz nowe elementy systemu kontroli ognia.

Załoga będzie mogła korzystać z całkiem nowych systemów elektronicznych, w tym wyświetlaczy. System ten uzyska charakter otwartej architektury, co w późniejszym czasie pozwoli na zabudowę dodatkowych urządzeń. Team Challenger 2 będzie korzystał z doświadczeń w budowie pojazdów opancerzonych rodziny Ajax, w tym szczególnych rozwiązań przy budowie wieży pojazdu.

Rheinmetall z kolei zastosuje rozwiązania znane z Leopardów 2 i innych pojazdów opancerzonych. Obok wydłużenia resursu być może dojdzie do zwiększenia siły ognia Challengerów 2. Niemcy proponują opcjonalną wymianę oryginalnej bruzdowanej armaty L30 kalibru 120 milimetrów na gładkolufową Rh 120 L55 i zapewniają, że mogą dostarczyć amunicję.

Zaproszenie do składania ofert ma się ukazać około sierpnia 2018 roku. Odpowiedzi przedsiębiorstw będą przedłożone agencji do spraw zamówień obronnych brytyjskiego ministerstwa obrony w grudniu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wstępny termin udzielenia zamówienia wyznaczono na połowę roku 2019.

Zobacz też: Stary/nowy kamuflaż miejski Challengerów 2

(janes.com)

Sgt Mark Webster RLC / MoD / Crown copyright