Jak podaje strona internetowa Stars and Stripes, dużymi krokami zbliża się chwila, w której jednostki US Marine Corps będą mogły przeprowadzić się z Okinawy na Guam. Wybrane oddziały Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, którego kontyngent na japońskiej wyspie cieszy się coraz mniejszą popularnością, miałyby trafić do swojej nowej bazy około 2022–2026 roku.

Wedle amerykańskiego dziennika obecnie Guam aż kipi od aktywności. Trwa rozbudowa infrastruktury, powstają nowe przyłącza energetyczne i dojazdy do baz, karczowana jest dżungla, a saperzy neutralizują znajdowane niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej. Wszystko to w ramach przeznaczonej na ten cel kwoty 8,7 miliarda dolarów, z której 3 miliardy dolarów wyasygnował rząd Japonii.

Do czasu przybycia piechoty morskiej w bazie sił powietrznych Andersen powiększy się płyta postojowa i pojawią się dwa nowe hangary. Jeden z nich przeznaczony będzie dla wiropłatów MV-22B. Z drugiego będą korzystały różne typy statków powietrznych, w tym myśliwce F-35. Co ma być dodatkową ulgą dla Okinawy, bazująca tam eskadra kilkunastu transportowców KC-130J przeniesie się do MCAS Iwakuni.

Guamska baza marines, oprócz pomieszczeń bytowych i hangarów, otrzyma poligony, strzelnice, obiekty do szkolenia z eskorty konwojów i walk w terenie zurbanizowanym oraz własną klinikę. Wedle zapewnień dowództwa USMC cała placówka ma być na wskroś nowoczesna, konfigurowalna w zależności od potrzeb i wybudowana w sposób minimalnie kolidujący z ekosystemem wyspy i lokalną mentalnością.

Na Guam trafić ma około 4100 żołnierzy piechoty morskiej. Dalszych 1300 marines z Japonii obejmie rotacyjną służbę w Australii, 2700 żołnierzy zostanie przeniesionych na Hawaje, a 800 wróci do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Nie oznacza to, że obecność USMC na Okinawie dobiegnie końca, ale liczba amerykańskich żołnierzy na wyspie zmniejszy się o 30%, a ich bazy mają być mniej rozproszone.

Zobacz też: Chińska baza na Vanuatu?

(stripes.com; na fot. marines na Guamie podczas ćwiczeń „Valiant Shield” 2016)

US Marine Corps / Sgt. Jessica Quezada