Dzisiaj w polskich księgarniach pojawiła się książka Patricka Raddena Keeffe’a „Cokolwiek powiesz, nic nie mów”. Nasz serwis objął ją patronatem medialnym.

Działalność terrorystów z Irlandzkiej Armii Republikańskiej – dążących do włączenia Irlandii Północnej do Republiki Irlandzkiej – warunkowała politykę wewnętrzną Wielkiej Brytanii przez wiele lat. Podjęte jeszcze w latach dziewięćdziesiątych negocjacje pokojowe zakończyły się w lipcu 2005 roku ogłoszeniem kresu walki zbrojnej i kontynuowaniem batalii jedynie metodami politycznymi. Konflikt z Londynem warunkował nie tylko wielką politykę, ale również – a może przede wszystkim – życie codzienne zwykłych ludzi po obu stronach konfliktu.

Książka z pewnością zainteresuje Czytelników, których fascynuje nie tylko historia Wielkiej Brytanii w XX wieku, ale także zagadnienia terroryzmu, ze szczególnym uwzględnieniem irlandzkiego. Konflikt wydaje się wygaszony, ale tylko pozornie, gdyż działalność terrorystyczną prowadzą Kontynuacja IRA (CIRA) i Prawdziwa Irlandzka Armia Republikańska (RIRA). Wybuch bomby w samochodzie zaparkowanym pod budynkiem sądu w Derry w Irlandii Północnej w styczniu 2019 roku przypomina, że obok niezabliźnionych ran mogą pojawić się nowe.

Książka, także w formie e-booka, jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa.


Informacja o książce

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów – konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy. Przygląda się również członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie uwikłani w konflikt?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.

Książka nagrodzona Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich oraz Nagrodą im. George’a Orwella, najlepsza książka historyczna 2019 roku według Amazon.com, najlepszy reportaż roku według „Time’a”.

Bestseller „New York Timesa”, jedna z dziesięciu książek roku „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „Chicago Tribune”, najlepsza książka roku „The Economist”, „Kirkus”, „Variety”, „Library Journal”, „London Times”, „Vanity Fair”, „The Atlantic”, „Foreign Affairs”, „Huffington Post” i „The Guardian”. Jedna z dziesięciu najlepszych książek non-fiction dekady według „Entertainment Weekly”.