Belgijska spółka John Cockerill Defense poinformowała, że chce wziąć udział w bułgarskim programie modernizacji wojsk lądowych. Cockerill wystartuje w przetargu, jak tylko zostanie on ogłoszony przez rząd bułgarski.

Belgijska firma specjalizuje się w wieżach do wozów bojowych. Ich specyficzną cechą jest budowa modułowa, dzięki której można łatwo zmienić rodzaj zamontowanej w wieży armaty. Przykładowo wymiana działka kalibru 30 milimetrów na takie o kalibrze 40 milimetrów zajmuje godzinę, ale dobrze wytrenowana załoga może to zrobić w kilkanaście minut. W wieżach mogą być zamontowane lufy o kalibrach od 25 do 120 milimetrów.

Bułgarski program przezbrojenia wojsk lądowych zakłada pozyskanie 150 wozów bojowych, z których dziewięćdziesiąt ma pełnić funkcję transporterów opancerzonych lub bojowych wozów piechoty, a pozostałe będą wozami specjalistycznymi i pomocniczymi. Na program przeznaczono 1,5 miliarda lewów.

John Cockerill Defense jest największą belgijską spółką zbrojeniową. Została założona 200 lat temu, a obecnie zatrudnia 5600 pracowników, a jej roczne obroty wynoszą ponad miliard euro.

Zobacz też: Bułgaria wyremontuje kilkanaście T-72

(bulgarianmilitary.com)

John Cockerill Defense