Francuska marynarka wojenna ma już pierwszą kobietę na czele okrętu bojowego. 15 stycznia dowódca Morskich Sił Uderzeniowych (FAN) francuskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Denis Beraud, mianował komandor porucznik Claire Pothier dowódcą fregaty Guépratte (F714) typu La Fayette. Uroczystość odbyła się w bazie marynarki wojennej w Tulonie.

Claire Pothier ukończyła francuską akademię marynarki wojennej École Navale w 1996 roku z jednym z najlepszych wyników. Przed mianowaniem na stanowisko dowódcy fregaty była przydzielona do kwatery głównej Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Tampie na Florydzie.

Tym samym Francuzi poszli w ślady Amerykanów i Brytyjczyków. Amerykańska marynarka jako pierwsza zdecydowała się na taki krok. Pierwszą Amerykanką i kobietą w ogóle, która dowodziła okrętem bojowym, była komandor porucznik Maureen A. Farren. W 1998 roku objęła ona dowództwo okrętu desantowego-doku USS Mount Vernon (LSD-39). Royal Navy zaś miała swoją komandor porucznik Sarah West, która objęła dowództwo HMS Portland, fregaty typu 23, w 2012 roku.

Fregata Guépratte jest jedynym przedstawicielem swojego typu, którego załoga ma w składzie kobiety. Na pokładzie francuskiego okrętu służy dwadzieścia pięć pań.

(navyrecognition.com; fot. William Jamieson, US Federal Government, via Wikimedia Commons)