W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow nad rzeką Clyde odbyło się wczoraj cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt typu 26 Global Combat Ship – HMS Cardiff. Plazmową przecinarkę uruchomiła Anne-Marie Trevelyan, minister odpowiedzialna za zamówienia obronne. Pierwszy arkusz stanie się częścią okrętowego zbiornika paliwa.

Cardiff to druga jednostka typu 26. Dwa lata temu ruszyła budowa HMS Glasgow. Według zapewnień BAE Systems jest ona już w połowie gotowa. Ma wejść do służby w połowie lat dwudziestych.

– Budowa przeznaczonych dla Royal Navy znakomitych fregat typu 26 to przedsięwzięcie angażujące przedsiębiorstwa z całej Wielkiej Brytanii, przyczyniające się do utrzymania tysięcy miejsc pracy tu w Szkocji i w innych rejonach kraju – mówiła Trevelyan. – Okręty te zwiększą bezpieczeństwo naszej ojczyzny i sojuszników. Ich budowa w istotny sposób przyczyni się także do rozwoju gospodarczego kraju.

Jednostki typu 26 bazują na konstrukcji obecnie użytkowanych przez Royal Navy fregat przeciwlotniczych typu 23. Każda z nich otrzyma system obrony przeciwrakietowej Sea Ceptor, armatę okrętową Mk 45 Mod 4 kalibru 127 milimetrów, wielofunkcyjny pokład zadaniowy, radar średniego zasięgu Artisan 997, sonary dziobowe i holowane oraz pionową wyrzutnię rakiet.

Na pozyskanie fregat tego typu zdecydowały się także Australia w czerwcu 2018 roku i Kanada w październiku.

Zobacz też: RAF chce wznowić morskie loty patrolowe w przyszłym roku

(informacja prasowa)

BAE Systems