27 kwietnia w stoczni General Dynamics-Bath Iron Works w Bath w stanie Maine odbędzie się chrzest trzeciego niszczyciela typu Zumwalt. Okręt zostanie nazwany USS Lyndon B. Johnson (DDG 1002) na cześć byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Będzie to pierwszy okręt noszący imię prezydenta Johnsona. Matkami chrzestnymi będą córki prezydenta – Lynda Johnson Robb i Luci Johnson.

– USS Lyndon B. Johnson będzie służył przez wiele dekad i będzie przypominał służbę prezydenta Johnsona naszemu narodowi i jego silne wsparcie dla marynarki wojennej i piechoty morskiej – powiedział sekretarz marynarki Richard V. Spencer. – Okręt będzie upamiętniał nie tylko prezydenta Johnsona, ale również naszych partnerów przemysłowych, którzy są kluczowi w kwestii budowania marynarki wojennej adekwatnej do potrzeb państwa.

Lyndon B. Johnson był oficerem rezerwy marynarki wojennej, a po japońskim ataku na Pearl Harbor został powołany do służby czynnej. Poprosił o przydział na pierwszej linii i całą wojnę służył na Pacyfiku. Po zakończeniu wojny poświęcił się polityce i wiele razy zwracał się do dowództwa US Navy i Kongresu w sprawach weteranów, którzy znajdowali się w ciężkiej sytuacji życiowej. W polityce wewnętrznej podejmował wiele kwestii związanych z prawami obywatelskimi, między innymi ze zniesieniem segregacji rasowej w stanach południowych.

Zobacz też: USS Michael Monsoor przyjęty do służby

(navaltoday.com)

US Navy, General Dynamics-Bath Iron Works