Wczoraj w stoczni ThyssenKrupp Marine Systems w Hamburgu odbyła się uroczysta ceremonia chrztu fregaty Sachsen-Anhalt typu 125 dla niemieckiej marynarki wojennej. Wzięli w niej udział przedstawiciele wysokiego szczebla z rządu federalnego i kraju związkowego, niemieckiej marynarki wojennej i firm biorących udział w budowie. Matką chrzestną okrętu została doktor Gabriele Haseloff, żona premiera kraju związkowego Saksonia-Anhalt, tradycyjnie rozbijając butelkę szampana o kadłub fregaty. Sachsen-Anhalt zostanie przekazana niemieckiemu Federalnemu Urzędowi Wyposażenia, Sprzętu Informatycznego i Materiałów Bundeswehry (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw) na początku 2019 roku.

Program budowy czterech fregat dla Deutsche Marine rozpoczął się w 2007 roku, gdy konsorcjum ARGE, składające się z ThyssenKrupp Marine Systems i Lürssen, otrzymało dwumiliardowy kontrakt od rządu federalnego. Pierwsza i trzecia fregata powstają w stoczni ThyssenKrupp Marine Systems, zaś druga i czwarta w Lürssen Werft w Bremie.

Dwie poprzednie fregaty – Baden-Württemberg i Nordrhein-Westfalen – zostały ochrzczone odpowiednio w grudniu 2013 roku i kwietniu 2015 roku. Wiosną 2017 roku rozpoczną się próby stoczniowe Baden-Württemberg, po których okręt zostanie przekazany pod opiekę BAAINBw. Wkrótce potem ma trafić do niemieckiej marynarki wojennej. W przypadku Nordrhein-Westfalen termin ten wyznaczono na połowę 2018 roku.

W budowie znajduje się również czwarta fregata – Rheinland-Pfalz – pod którą stępkę położono 29 stycznia 2015 roku. Fregaty typu 125, największe w dotychczasowej historii niemieckiej marynarki wojennej, zastąpią w służbie osiem mniejszych F-122 Bremen. Mają służyć obronie niemieckich interesów na świecie. Operować będą na wodach terytorialnych, a także mają nadawać się do operacji na odległych terytoriach. Poza bazami macierzystymi będą mogły przebywać do 24 miesięcy. Dlatego też do 2020 roku Niemcy przeszkolą osiem załóg liczących po sto dwadzieścia marynarzy każda.

(navyrecognition.com; fot. Bundesstefan, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)