1 grudnia amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) opublikowała informację, że Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż pakietów remontowych i modernizacyjnych oraz wsparcia dla siedemdziesięciu sześciu chorwackich bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley w konfiguracji Operation Desert Storm (ODS). Wartość umowy może wynieść 757 milionów dolarów. Potrzebne dokumenty już znalazły się w Kongresie, który podejmie ostateczną decyzję w sprawie ewentualnej sprzedaży.

Przekazany Chorwatom sprzęt obejmie 84 karabiny maszynowe M240, 1103 przeciwpancerne pociski kierowane BGM-71E TOW 2A z tandemową głowicą kumulacyjną, 100 pocisków TOW 2B i 500 pocisków TOW Bunker Buster. Zagrzeb ma też zgodę na pozyskanie amunicji zgodnie z zasadą fly-to-buy, czyli losowo wybranych z konkretnej partii produkcyjnej, do testów ogniowych w celu określenia jakości pocisków.

Zgodnie z tą zasadą chorwackie wojska lądowe pozyskają 16 pocisków TOW 2A, 8 TOW 2B i 8 TOW BB. Poza tym w proponowanym zestawie uzbrojenia są również wyrzutnie granatów dymnych M257, amunicja, radiostacje, symulator, pakiety pancerza, części zamienne i naprawcze, w tym do konserwacji silników i skrzyń biegów oraz remontów wyrzutni TOW. Dodatkowo Stany Zjednoczone odpłatnie przekażą narzędzia, sprzęt testowy i szkoleniowy oraz zapewnią wsparcie techniczne i logistyczne US Army oraz producentów wykorzystywanego sprzętu.Zapowiedź modernizacji pojawiła się już grudniu 2019 roku przy okazji komunikatu o pozyskaniu pojazdów tego typu. Wówczas uważano, że chorwackie ministerstwo obrony będzie musiało zainwestować w unowocześnienie każdego wozu od 2 milionów do 5 milionów dolarów. Waszyngton zobowiązał się do przekazania Chorwacji grantu w wysokości 25 milionów dolarów na rozpoczęcie modernizacji. Ustalono, że w kraju powstanie centrum serwisowe tych pojazdów i tam też ma odbywać się remont połączony z modernizacją. W modernizacji istotną rolę ma odgrywać lokalne przedsiębiorstwo Đuro Đaković.

Chorwacja otrzyma łącznie osiemdziesiąt cztery Bradleye. Sześćdziesiąt trafi na wyposażenie batalionu zmechanizowanego, a kolejne dwadzieścia cztery posłużą jako baza części zamiennych. Sprzęt pochodzi z nadwyżek US Army.

Konfigurację ODS opracowano, jak sama nazwa wskazuje, w następstwie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Oprócz dalmierza laserowego, systemu informacji o polu walki FBCB2 i urządzeń nawigacji satelitarnej zainstalowano w Bradleyach ODS także podgrzewacz racji żywnościowych MRE.

Zobacz też: Dwa czołgi T-72B1MS Biełyj Orioł dotarły do Serbii

(dsca.mil)

Sgt. 1st Class Johancharles Van Boers, domena publiczna