Dziennik Jutarnji List poinformował, że chorwackie ministerstwo obrony domaga się od Ukrainy zabrania czterech wadliwych MiG-ów-21, które dostarczono na mocy porozumienia ze spółką Ukrspeceksport. Szef resortu Damir Krstičević powiedział, że jest umiarkowanym optymistą i wierzy, że spór da się załatwić polubownie. Niezależnie od tego zażądał od Kijowa przekazania w miejsce MiG-ów-21 innych maszyn objętych gwarancjami rządowymi.

Nie podano szczegółowych informacji odnośnie do typu maszyn, których dostarczenia żądają Chorwaci. Życzenia rządu chorwackiego umieszczono w specjalnej nocie wysłanej do Kijowa. Władze Ukrspeceksportu zaprzeczyły, jakoby otrzymały jakiekolwiek oficjalne żądania w sprawie reklamacji chorwackich MiG-ów-21. Ponadto przedstawiciele ukraińskiego przedsiębiorstwa twierdzą, że wielokrotnie proponowali chorwackiemu ministerstwu obrony negocjacje w sprawie zastrzeżeń co do realizacji kontraktu, ale ich oferty ignorowano.

Podczas styczniowej wizyty w Zagrzebiu minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak zapewnił chorwackiego odpowiednika, że ukraińskie władze przeprowadzą szczegółowe dochodzenie w sprawie wadliwego remontu dwunastu myśliwców MiG-21.

Sprawa podrobionych MiG-ów-21 sięga 2013 roku, wtedy bowiem Zagrzeb złożył zamówienie na pięć myśliwców, a siedem maszyn tego typu miało być wyremontowanych przez tamtejsze zakłady. Pierwsze dwa zakupione MiG-i przekazano w kwietniu 2014 roku, pozostałe trzy dostarczono krótko potem. Myśliwce odnowiono i wyposażono według wymagań stawianych przez siły powietrzne Chorwacji.

W 2016 roku chorwacka prasa ujawniła rewelacje, jakoby ukraińskie przedsiębiorstwo źle przeprowadziło modernizację siedmiu samolotów, a ponadto sprzedało Chorwatom pięć maszyn poskładanych z części pochodzących z całego świata. Ostatecznie jedną z maszyn uznano za zdolną do latania, więc cztery z nich nie spełniały wymagań użytkownika. Summa summarum myśliwce, które miały latać do 2023 roku, nie nadają się do użytku od roku 2016. Informacje te później potwierdziły się, sprawa zaś trafiła do prokuratury i pozostawała w zainteresowaniu służb specjalnych.

Zobacz też: Nieoficjalnie: Chorwaci wybrali izraelskie F-16

(ukrspecexport.com, 112.international, alert5.com)

Chris Lofting, GNU Free Documentation License, Version 1.2