Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o blokowaniu przez Stany Zjednoczone sprzedaży izraelskich F-16C/D Chorwacji. Ostatnie tygodnie roku nie przyniosły postępów w tej sprawie, teraz zaś Chorwaci oświadczyli, że ich cierpliwość się kończy. Zagrzeb oczekuje rozwiązania nie później niż 11 stycznia.

Jeżeli do tego dnia Chorwaci nie otrzymają gwarancji z Tel Awiwu, że transakcja dojdzie do skutku zgodnie z planem, umowa będzie zerwana. Wartość dwunastu myśliwców to około 500 milionów dolarów.

Sprzedaż jest blokowana przez amerykański Departament Stanu, któremu nie podoba się to, że Izrael chce sprzedać samoloty zmodyfikowane w tym kraju. Stosunkowo nowoczesne wyposażenie elektroniczne Viperów z Tarczą Dawida na skrzydłach było jednym z głównych czynników, które sprawiły, że Chorwaci postawili właśnie na izraelską ofertę. Okazała się ona atrakcyjniejsza od propozycji ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej (odpowiednio Gripen C/D, F-16 i FA-50).

Przewodniczący parlamentu Gordan Jandroković podkreślił, że Chorwacja nie zamierza ani przez chwilę rozważać przyjęcia myśliwców ogołoconych z nowoczesnej elektroniki. Z kolei z Waszyngtonu płyną sygnały, że nie będzie zgody na sprzedaż zmodernizowanych samolotów. Amerykanie oczywiście nie są uprawnieni do decydowania o tym, komu Izrael sprzedaje własne produkty, ale od zgody Waszyngtonu zależy reeksport uzbrojenia produkowanego z USA. W tym przypadku najwyraźniej zgody nie będzie, o ile potencjał bojowy samolotów nie zostanie przywrócony do stanu pierwotnego.

Premier Binjamin Netanjahu próbował odblokować transakcję, rozmawiając bezpośrednio z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo i byłym już sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. W obu przypadkach bezskutecznie, ale ponoć to właśnie Mattis był głównym przeciwnikiem sprzedaży izraelskich Viperów Chorwacji. Możliwe więc, że po jego dymisji coś w tej sprawie ruszy, ale czasu zostało niewiele.

Zobacz też: IAI i IMI ujawniają pocisk powietrze–ziemia Rampage

(timesofisrael.com, jpost.com)

Aldo Bidini, GNU Free Documentation License, Version 1.2